Naučnici došli do neverovatnih otkrića: Na Zemlju padne 5200 tona vanzemaljske prašine

Kristina LJubisavljević

10. 04. 2021. 000000 19:00

Foto: Deposit

Tokom skoro 20 godina, tim istraživača, predvođen Žanom Dupraom iz Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja, sakupljao je vanzemaljske čestice sa francusko-italijanske antarktičke stanice, veličine od 30 do 200 mikrometara, kako bi izmerio prosečnu godišnju količinu koja padne iz svemira.

Pročitajte još: Ovako zvuči kad se vozite preko kamenja na Marsu: NASA objavila NEVEROVATAN snimak! (VIDEO)

Iako je oduvek bilo poznato da se vanzemaljska prašina svake godine spusti na našu planetu, bilo je teško odrediti tačnu količinu. U tome su pomogli podaci prikupljeni sa Antarktika tokom dve decenije.

Istraživači su zaključili da oko 5.200 tona vanzemaljske prašine godišnje stigne do Zemlje, od čega, kako se procenjuje, 80 odsto potiče od kometa, a ostatak od asteroida, nebeskih tela nalik stenama.

Dupra i njegov tim tvrde da vanzemaljska prašina predstavlja glavni izvor vanzemaljske materije na našoj planeti, daleko više od većih objekata poput meteorita.

Pročitajte još: Otkrivene naučnicima potpuno NEPOZNATE BAKTERIJE na Međunarodnoj svemirskoj stanici

Istraživanje, koje će biti dostupno u časopisu Earth & Planetary Science Letters od 15. aprila, pomaže naučnicima da bolje razumeju ulogu vanzemaljske prašine u snabdevanju naše planete vodom i drugim materijama, prenosi RT.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU