MISTERIOZNA POJAVA: U Prvom svetskom ratu iz jezera vadili minerale za municiju, danas prekriveno pečatima! (FOTO/VIDEO)

Jovana Pejinovic

02. 09. 2021. 000000 19:30

FOTO: Printskrin/ Jutjub/ Amazing The Earth

Zimi i u proleće jezero koje se nalazi u Britanskoj Kolumbiji izgleda kao i svaka druga vodena površina. Ali kako većina vode počinje da isparava tokom leta, pojavljuje se stotine ogromnih slanih bazena, ostavljajući pejzaž sa žutim, zelenim i plavim tačkama. 

Pročitajte još: ČUDO U GRČKOJ! Procvetali osušeni ljiljani na ikoni Bogorodice - nevernici izučavaju cvet da bi objasnili fenomen! (VIDEO)

Šareni bazeni su rezultat visoke koncentracije minerala, uključujući kalcijum, natrijum sulfate i magnezijum sulfat koji su se sakupili u vodi. Minerali i soli stigli su sa okolnih brda. Različite boje zavise od koncentracije minerala u svakom bazenu.

Sveta istorija

Pripadnici autohtonog Okanag naroda vekovima su smatrali takasto jezero svetim mestom, prema Centru za posetioce Britanske Kolumbije. Verovali su da svaki od različitih krugova ima različita lekovita svojstva. Jezero je prvobitno bilo poznato prvim narodima doline Okanagan kao Kliluk.

Zemljište koje okružuje vodu bilo je u privatnom vlasništvu dugi niz godina, ali je otuđeno u korist naroda Okanagan 2001. godine. Kupovinom je osigurano da će zemljište biti zaštićeno od razvoja i obnovljeno kao kulturno i ekološko mesto.

Tokom Prvog svetskog rata minerali iz jezera su korišćeni za proizvodnju municije. Minerali su sakupljali radnici, koji su iz jezera svakodnevno vadili čak jednu tonu soli. Prema Centru za posetioce Britanske Kolumbije, priče su da je pre ovog rudarstva „jezero pokazivalo još veću raznolikost boja i još veću umetničku lepotu“.

Posetioci koji žele da pogledaju jezero ne mogu da mu se približe previše. Podignuta je ograda za zaštitu područja sa znakom koji objašnjava da je to kulturno i ekološki osjetljivo područje. Ali postoji mnogo dobrih vidikovaca duž autoputa da vidite čuvene tačke na jezeru. 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU