Naučno dokazano: Nije važno koliko nego ŠTA JEDETE

30. 12. 2021. 000000 14:30

Foto: Depozitfoto

Prema grupi stručnjaka, koju predvodi David Ludvig, endokrinolog sa Harvarda i u Bostonskoj dečjoj bolnici, pravi problem nije u konzumaciji prevelike količine hrane.

Pročitajte još: Mirišite maslinovo ulje i bez muke mršavite! (JELOVNIK)

Savremene prehrambene kavike

Oni veruju da su glavni krivci za gojaznost "savremene prehrambene navike koje karakteriše prekomerna konzumacija hrane sa visokim glikemijskim indeksom, posebno prerađenih, brzo svarljivih ugljenih hidrata".

Prerađena hrana utiče na hormone

Objasnili su da konzumiranje velikih količina prerađenih i skrobnih ugljenih hidrata utiče na brojne hormonske i metaboličke promene, koje u telu rezultiraju skladištenjem viška energije u obliku masti.

Pročitajte još: Dijeta PUN TANJIR: 10 namirnica koje možete jesti neograničeno! (MENI)

Kvalitet hrane je bitan, a ne kvantitet

Naučnici tvrde da će kvalitet hrane koju osoba konzumira, a ne njena količina, uticati na to da li će se pojedinac ugojiti i na kraju razviti gojaznost.

Nije važno koliko se jede ako je hrana dobra

Tipični primeri su pomfrit, pečeni krompir, belo testo i pirinač, pahuljice od žitarica i slatka pica. Ova vrsta hrane izaziva hormonski odgovor koji fundamentalno menja naš metabolizam, povećava skladištenje masti, povećanje telesne težine i gojaznost, napisali su naučnici u The American Journal of Clinical Nutrition.

Pročitajte još: Dijeta kojom se gube kilogrami i sprečavaju NADUTOSTi gasovi (JELOVNIK)

Američki stručnjaci tvrde da bismo razumeli epidemiju gojaznosti, moramo da razumemo kako hrana koju unosimo utiče na naše hormone i metabolizam.