OTKRIVAMO! Trikovi za negu najzahtevnije i najlepše biljke - BOŽIĆNE ZVEZDE

Kristina Malešević

26. 11. 2021. 000000 11:00

Foto: Shutterstock

Zimski period ne može se zamisliti bez božićne zvezde, ukrasne biljke koja krasi domove, ali koja istovremeno bude kratkog daha u punom cvatu nakon čega naglo počnu da joj otpadaju cvetovi i listovi. Ipak, ne mora biti tako ukoliko znate nekoliko trikova za negu ove biljke.

Pročitajte još: Svaka veza prolazi kroz PET FAZA, ali većina parova ostane zaglavljeno u TREĆOJ

Božićnoj zvezdi je potrebna temperatura u rasponu od 18 do 21 stepen za pravilan razvoj. Temperatura nikada ne sme pasti ispod 12 stepeni, jer će izgubiti lišće. Zbog toga bi trebalo izbegavati kupovinu na pijacama, gde je temperatura, naročito zimi, znatno niža. Takođe obratite pažnju na zaštitu cveta tokom transporta, čak i kratkotrajno hlađenje može mu naštetiti.

Pročitajte još: Ovakvi ljudi mogu biti SVUDA oko nas: Kako da se zaštitite od PASIVNO-AGRESIVNE osobe?

Listovi su vrlo delikatni, pa pripazite da ih ne oštetite. Kad je poinsetija kod kuće, najbolje je da je postavite na svetlo mesto sa dobrom sunčevom svetlošću i vlagom. Zapamtite temperaturu, ne sme biti veća od 21 do 22 stepena, u suprotnom će lišće postati žuto i opadati.

Božićna zvezda voli vlažno tlo, tako da ne možemo dozvoliti da se ona previše osuši. Najbolje je sipati vodu u postolje, biljka će "uzeti" onoliko vode koliko joj treba.

Pročitajte još: Da li partneru treba priznati prevaru? Psiholog savetuje da dobro razmislite zbog JEDNOG razloga

Nega do sledeće zime

Ako želimo da čuvamo grozdaste biljke za sledeću zimu, posle cvetanja izdanke isecite na nekoliko centimetara. Nakon nekog vremena pojaviće se novi zeleni listovi. Tokom intenzivnog rasta redovno ih zalivamo. U leto je najbolje da se božićna zvezda postavi u blago zasenjeni ugao balkona ili bašte i da se nastavi sa zalivanjem kako bi se obezbedilo vlažno tlo. Za to vreme lišće će stalno biti zeleno. Kada temperatura u jesen padne napolju, biljku unosimo u kuću. Potrebno je manje od 10 sati dnevne svetlosti da božićna zvezda ponovo pocrveni. Morate paziti, jer i veštačka svetlost u sobi ili ulična svetiljka može poremetiti ovaj ciklus. Ako smo strpljivi i uporni, zvezda će biti crvena i dugo će krasiti naš dom.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU