Sakupljanje SEMENA: Kako sakupljati i čuvati semenke od vaših BAŠTENSKIH BILJAKA

Katarina Nikolić

15. 07. 2022. 000000 12:30

Foto: Piksabej

Povećanje cvetova i biljaka u vašoj bašti iz sopstvenog bogatstva je jedan od najekonomičnijih načina da povećate zalihu biljaka. Do kraja leta u jesen, mnoge glavice semena će biti spremne za sakupljanje, a uzgajanje biljaka iz semena sakupljenog iz sopstvene bašte jedan je od aspekata baštovanstva koji najviše vredi, kao i održiva ideja bašte.

Pročitajte još: LJubičaste biljke koje su prelepe i retke, a mogu oplemeniti vaše dvorište (FOTO/VIDEO)

Uz cveće, možete pokušati da sakupite seme i bobice sa drveća, žbunja, povrća i bilja u različito doba godine. Razmena semena sa prijateljima i komšijama je divan način da podelite biljke i cveće i ispunite svoje bašte bojama.

Razmnožavanje biljaka iz semena je i ekonomično i zadovoljavajuće da vidite mlade biljke koje ste stvorili i negovali i gledali kako rastu i dodaju se vašem baštenskom "fondu". Slično kao i biljke i cveće, seme dolazi u svim oblicima i veličinama – kao mahune, šišarke, bobice, mace, kapsule, orasi, krilato seme ili eksplodirajuće glavice semena – i potrebno im je pažljivo rukovanje i sortiranje.

Ako berete seme suncokreta ili seme paradajza, seme je prilično veliko i lako se prebrojava i sortira pojedinačno, dok je seme maka mnogo manje i dolazi iz mahune. Moraćete da budete oprezni – mahune ili glavice semena možda neće izgledati spremne, ali možete biti sigurni da će seme iskočiti i raširiti se vrlo lako. Sakupljanjem semena možete naseliti neke nove delove vaše bašte specifičnim cvećem koje volite. Uz sakupljanje semena, možete dozvoliti i da se mnoge jednogodišnje i dvogodišnje biljke samostalno poseju prirodno.

Loading...

KADA JE NAJBOLJE VREME ZA SAKUPLJANJE SEMENA?

Najbolje vreme za sakupljanje semena će se razlikovati u zavisnosti od zone otpornosti u kojoj živite, ali i od specifičnog cveta ili biljke sa koje planirate da sakupljate seme. Seme je obično zrelo oko dva meseca nakon što biljke procvetaju, što će se stoga razlikovati u zavisnosti od vremena cvetanja određene biljke. Bićete zauzeti sakupljanjem semena mnogih jednogodišnjih, dvogodišnjih i višegodišnjih biljaka u kasno leto i jesen. 

Ostavite nekoliko glavica semena kao hranu za ptice kao deo vaših ideja za baštu divljih životinja. Takođe ćete pomoći divljim životinjama tako što ćete sakupljati seme jer su mnoge biljke koje se lako razmnožavaju iz semena, kao što su lisičarke, suncokret i akvilegija, odlične biljke za oprašivače – tako da će veći uzgoj doneti korist svima.

KAKO SAKUPLJATE DOBRO SEME?

Trebalo bi da pokušate da sakupite seme samo sa zdravih biljaka, jer ćete tako obezbediti da i proizvedeno seme bude dobrog kvaliteta. Kako cveće vene, seme počinje da se formira tamo gde je bio centar cveta. Postepeno će se sušiti – morate ih ostaviti dok ne budu potpuno suvi i hrskavi.

Ako želite da reprodukujete određene biljke, onda sakupljajte seme od biljaka vrste umesto od hibrida. Hibridi koje su rezultat unakrsnog oprašivanja dve različite biljke – možda se neće „ostvariti“ iz semena. Drugim rečima, sadnice se mogu razlikovati od matične biljke. Ako ste prilično opušteni u pogledu rezultata, naravno, onda sakupite seme sa bilo kog cveća koje volite, sve dok je snažno. Glavice semena su obično zrele i spremne za sakupljanje kada počnu da postaju smeđe. Proverite da li su glave semena promenile iz zelene u braon i da li su se lako otvorile. Nežno kucnite rukom po glavici cveća i ako seme lako pada, vreme je za sakupljanje semena. Takođe možete protresti glave semena i videti da li zveckaju.

KAKO ČUVATE SEME?
Čuvajte seme u papirnim ili folijskim kovertama  - ne u plastičnim. Ako su semenke male, koristite levak da ih stavite u koverte. Ne zaboravite da označite svaki paket sa imenom biljke i datumom berbe. Čuvajte pakete na hladnom i suvom mestu. Nepropusna posuda na dnu frižidera je idealna.

KOLIKO DUGO SEME TREBA DA BUDE SUVO PRE SADNJE?
Neka semena se mogu osušiti i čuvati do sledećeg proleća, ili nekoliko godina pre nego što se posade. Druge je najbolje sejati odmah jer najbolje klijaju ako su sveže.  Podižite svoje seme u posudama za sadnice ili direktno u bašti. Održavajte ih vlažnim, jer seme treba da apsorbuje 40-60 procenata svoje težine u vodi da bi počelo klijanje, i posadite ih kada se njihovi listovi razviju u pripremljeno zemljište. 

 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU