Stomatolog Danijel Bukvić kaže da se zubi štite od KARIJESA samo na OVAJ način, a to nije pasta!

08. 02. 2021. 000000 10:30

Foto: Depozitfoto

Zalivanje fisura je procedura iz domena preventivne stomatologije. Primenjuje se najčešće na bočnim zubima, peticama i šesticama, koji su potpuno zdravi.

Pročitajte još: Ruska doktorka Doronjina savetuje: Zlatna voda je RUSKI DRAGULJ za zdravlje (RECEPT)

Stomatolog Danijel Bukvić kaže da se ova procedura uglavnom radi kod dece posle nicanja stalnih kutnjaka i pretkutnjaka:

- Razlog zalivanja fisura je sama građa grizne površine šestice, koja se odlikuje dubokim usecima (fisurama) koje je teško očistiti, pa se u njima nakupljaju bakterije. Drugi razlog je sama struktura zuba koja je takva da su zubi manje otporni na uzročnike zubnog kvara.

Ne zaboravite četkicu!
Zaliveni zubi, ipak, nisu sto odsto otporni na karijes. Ovo je samo prvi stepen zaštite, ali je uz njega neophodna svakodnevna dobra oralna higijena, što sve zajedno čini da zub postane otporniji na pojavu kvara.
Zaštićen zub može da traje godinama.

Sagovornik ističe da je zalivanje fisura jednostavna i bezbolna procedura:

- Nakon pripreme na griznu površinu zuba nanosi se zalivač koji sadrži fluor i tako doprinosi povećanju otpornosti zuba na pojavu karijesa. Tako zaštićen zub može da traje nekoliko godina. Kada se zaštitni zalivač istroši potrebno ga je zameniti - objašnjava Bukvić. 

Pročitajte još: Jača imunitet, ublažava stres.. Koliko KIVIJA dnevno treba da pojedemo?

- Ovo je naročito važno za najmlađe, jer je karijes na zubima, odnosno njegovo uklanjanje, koje ponekad može da bude i bolno, glavni razlog za preveliki strah od zubara - kaže Bukvić.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU