KOJA ANTITELA SU BOLJA, iz vakcine ili posle preležanog virusa? Odgovara virusolog

Kristina LJubisavljević

21. 04. 2021. 000000 14:05

Foto: Deposit

– Onog trenutka kada priđemo brojci od preko četiri miliona vakcinisanih, mi dnevno nećemo imati više od 100 novih slučajeva, biće dovoljna jedna dobro opremljena kovid bolnica, i ceo sistem, kako zdravstveni tako i društveni, moći će da se vrati u normalu- rekao je Šekler za RTS.

Pročitajte još: Pomaže kod nadutosti, dobar je za jetru, a može pomoći i pri mršavljenju...Zašto je još dobro piti čaj od maslačka?

Kolektivni imunitet približio bi nas normalnom životu.

Mladima je u poslednjih godinu dana govoreno da su manje ugroženi, iako se situacija dosta promenila, pa imamo i mlade ljude sa  težim simptomima, Šekler smatra da je to jedan od razloga njihovog manjeg odziva na vakcinaciju.

Šekler napominje da ga ohrabruje broj vakcinisanih u Srbiji.

Koja je razlika između antitela od vakcine i nakon preležanog virusa?

– Možete da imate težak oblik i da nemate antitela, a to se ponekad dešava jer je vaše telo potpuno iscrpljeno posle borbe sa virusom. Kvalitet antitela nije isti nakon preležane korone i nakon vakcine - rekao je dr Šekler i objasnio da je razlika u tom proteinu na virusu gde se stvara zaštita, nakon bolesti se javlja na tom N proteinu koji je unutrašnji, a ne S proteinu, o kojem svi pričaju i koji je spoljašnji.

Pročitajte još: MAJČINA DUŠICA vekovima je deo tradiconalne medicine: Rešava problem kašlja i pospešuje dobro raspoloženje

Kad je reč o vakcinama zaključak je da sve vakcine efikasno štite od teških kliničkih oblika, tj. rizika. Samo neke brže stvaraju zaštitu, neke sporije.

- Kod kineske vakcine imate period od 8 nedelja kada ste nedovoljno zaštićen - kaže dr Šekler objašnjavajući zašto se dešava da se ljudi i pored vakcine zaraze.

- Dok Fajzerova i ruska nude visok nivo već posle prve vakcine. Pa tako imate tu u neku brzinu Fajzera i Sputnjika, ali i prateće efekte, temperaturu, malaksalost… Dok kod Sinofarma (kineske) nema tih pratećih efekata. Znači, postoje pogodnosti i mane - kaže dr Šekler.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU