Kako da koristimo TOPLE I HLADNE BOJE prilikom uređenja enterijera? One su komplementarne

Kristina LJubisavljević

29. 06. 2022. 000000 20:30

Foto: pixabay

Hladne boje i tople boje mogu da izazovu različite emocije kada uđete u sobu. Zato kada je u pitanju izbor  boja to bi trebalo da zavisi od namere prostora. Kaže se da hladne boje kao što je plava imaju umirujući efekat i najbolje bi funkcionisale u spavaćoj sobi ili kućnoj kancelariji u kojoj želite da se opustite ili koncentrišete. Dok tople crvene, narandžaste i žute boje čine da se osoba oseća energičnije. Tako bi crvenu trebalo da ostavimo za recimo dnevnu sobu, a da se u spavaćoj ipak izbegne.

Pročitajte još: Japanski stručnjaci otkrivaju: PET stvari koje morate izbacivati redovno iz kuće

Šta su hladne boje?

Hladne boje podrazumevaju nijanse zelene, plave i ljubičaste. Primarnom se smatra plava, tako da se svaka nijansa sa plavim podtonom smatra hladnom bojom.

Opšte pravilo uređenja enterijera je da suprotnosti treba da poboljšaju jedna drugu. Boje koje poboljšavaju jedna drugu nazivaju se komplementarne boje. Na primer, crvena (topla) i zelena (hladna) su komplementarne boje na krugu boja jer su jedna naspram druge. Hladne boje čine da se osećate smireno u prostoru jer umiruju oko i čine prostor otvorenijim, piše The Spruce.

Možete da mešate tople i hladne boje u prostoriji koja ima neutralnu osnovu, kao što su bela, siva, bež ili siva. Mešanjem toplih i hladnih boja u prostoru, možete da se osetite emocionalno stabilnijim.

Pročitajte još: Očistite nameštaj uz pomoć POKLOPCA ZA ŠERPU: Trik koji će vas oduševiti (VIDEO)

Komplementarne boje u prostori

Plava/narandžasta

Plava i narandžasta su komplementarne boje na krugu boja. Uparite meki zelenkasto-plavi tepih sa narandžastim (toplim) akcentima. Ovo biste mogli da uradite i sa jastucima.

LJubičasta/žuta

LJubičasta i žuta su takođe komplementarne boje. Koristite plavu i bledo žuto (toplo) kao elegantnu kombinaciju u spavaćoj sobi ili kupatilu.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU