Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Прича о првој жени Сулејмана Величанстваног: Доживела је трагичну судбину и умрла у беди и сиромаштву

Прича о Махидевран Хатун

1684853567_sultan.jpg
Фото: Принтсцреен/ YоуТубе - Сулејман Валичанствени
Oglas

Махидевран Хатун је била принцеза која је доведена на двор Султана Сулејмана када је имала само 11 година. Њено име на турском значи - она која је увек лепа. Махидевран је живела у изобиљу и богатству, увек је имала све најбоље, али живот ју је сурово казнио!

Прво се њен вољени муж заљубљује у конкубину и жени је, а онда јој убија и сина јединца.

Махидевран је према неким списима била веома поштована жена на двору Султана Сулејмана, она није била склона интригама, за разлику од Хурем.

Прва Султанова жена родила је троје деце од којих је преживео само принц Мустафа, којег је рођени отац убио на крају.

О животу Махидевран Хатун пре доласка у Сулејманов харем не зна се много. У појединим изворима наводи се да је она ћерка извесног Абдуле, а сугерише се и да је њен отац био преобраћени роб непознатог порекла. Како је записао румунски историчар Николаје Јорга, Махидевран је заправо потицала из Црне Горе, а у неким изворима стоји и да је Албанка или Гркиња.

У историји се први пут појављује као једна од 17 жена у Сулејмановом харему док је управљао Манисом, а испрва није била међу омиљеним конкубинама младог принца. Међутим, временом је успела да постане његова миљеница, највероватније у време када је имала 15 година, будући да је њихов син Мустафа рођен у то време, око 1515. године у Маниси.

 

Када је Хурем дошла на двор, започиње велико ривалство између две жене. Иако се султанова мајка султанија Ајше Хафса трудила да смири страсти, нетрпељивост је била таква да је Махидевран у једном тренутку физички насрнула на Хурем, што је разљутило Сулејмана. Међутим, поједини турски извори тврде да је ово само древни трач.

Након погубљења сина, Махидевран се исте године преселила у Бурсу, где је сахранила сина и живела у тешком сиромаштву.

Причало се да је тада бацила тешку клетву на Султана Сулејмана и то проклињући га да се угуши у крви своје деце.

Тек након што је Хурем умрла, она је почела да добија приходе за нормалан живот, а Сулејман јој је купио кућу. Селим ИИ, син Сулејамана Величанственог и Хурем, исплатио је њене дугове и омогућио финансијску стабилност, а познато је и да је подигао маузолеј њеном сину и свом полубрату Мустафи 1555.

Махидевран Хатум умрла је 1580. године, а наџивела је и Сулејамана, и Хурем, и све њихове синове. Сахрањена је у Бурси поред сина, у Маузолеју прина Мустафе.

Њен наследник, Саид Перизад Темрукоглу је овако испричао о њој:

"Према причи моје тетке, Султанију Махидевран је као јако малу, кад је имала 11 година, отац послао у Османлијску палату. Како би се удала за тадашњег принца Сулејмана. Најпре су је научили манирима и школовали, а касније се удала за Султана. Годину дана касније донела је на свет сина, Мустафу. Али према причању моје тетке и мог оца имали су још двоје деце, девојчицу и дечака. Девојчица је умрла као беба док је дечак доживео рану младост. Не знам зашто је умро, можда је и он као и принц Мустафа убијен. Његовог имена се више нико не сећа. С обзиром на судбину коју је доживео, сви су се сконцентрисали на принца Мустафу и могуће је да су се временом заборавила имена другог принца и султаније.

Махидевран је била јако лепа, образована, културна и паметна жена. Ја мислим да је Махидевранин живот био интересантнији од Хуреминог али нараво и трагичнији. На свет је дошла као моћна принцеза, кад је била дете заједно са сестрама је послата у другу палату. Тамо су је припремали да се уда за човека кога никада до тада није видела и кога није познавала. Касније су се венчали и имали децу. Живот је ову малу породицу одједном уздрмао. Јер се њен муж заљубио у другу жену. Живот јој се окренуо наглавачке. Трудила се да сачува своју породицу и углед али је на крају изгубила. Као да то није било довољно, убијају њеног сина, и то ни мање ни више него отац њене деце. Поред тога, убијају и двоје мушке деце њеног сина. Имали су само четри односно три године. Као да сво то дивљаштво и лоша судбина нису били довољни, послата је у Бурсу где је живела у сиромаштву без сопственог новца. Какав катастрофалан живот, зар не? Из среће, богаства и спокојств у двоју спала је на несрећу, сиромаштво и непрекидну бол."

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas