Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

СИМОБИЛИКА КОЈУ НОСИ РАМОНДА: Има огроман значај за СРПСКУ историју и жртве које је наш народ поднео у Првом светском рату

Теyа Дора са песмом "Рамонда" жели да пошаље снажну поруку

1709379712_Foto-vikipedia-Printscreen-YouTube-RTS-Pesma-Evrovizije---Zvanicni-kanal.jpg
Фото: Википедиа, Принтсцреен/ YоуТубе - РТС Песма Евровизије - Званични канал
Oglas

Певачица Теyа Дора налази се у ужем кругу фаворита на Беовизији 2024, а својом песмом „Рамонда“ пласирала се у финале овог музичког такмичења.

Песма којом се Теyа Дора бори за одлазак у Малме има посебну симболику за Србију и српски народ.

Препознатљиви цвет љубичастих латица, Наталијина рамонда, симбол је Дана примирја у Првом светском рату који се обележава 11. новембра.

Управо тог дана је 1918. године у Француској потписано примирје које је било на снази до закључења коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године када је формално окончан Први светски рат.

Рамонда расте на истоку Србије и на планини Кајмакчалан где је српска војска под командом војводе Живојина Мишића водила жестоке борбе против бугарских снага током припреме пробоја Солунског фронта, увода у ослобађање Србије у Првом светском рату.

Наталијина рамонда откривена 1882. године

Наталијина рамонда је заправо трећа откривена врста из реда рамонди.

Претходне две отркивене су „Српска рамонда“ коју је на Ртњу нашао Јосиф Панчић, и „Рамонда мyцони“ - ендемска врста на Пиринејском полуострву.

Завод за заштиту природе Србије помиње да је Наталијину рамонду 1882. године, у Јелашничкој клисури надомак Ниша, открио лекар и ботаничар Сава Петровић, дворски лекар краља Милана Обреновића.

Због дела Србије у ком је открио тај цвет желео да га назове „Нишка рамонда“, али је ипак одлучио да га назове по краљици Наталији Обреновић.

Рамонда заштићена законом

Рамонда је у Србији заштићена законом класификована је као „строго заштићена врста“, што значи да је строго забрањено и кажњиво њено сакупљање и нарушавање станишта.

Опстанак те врсте угрожавају микроклиматске промене у њеном станишту, инфраструктура, урбанизација, изградња брана у клисурама и кањонима, сакупљање тих цветних биљки ради гајења на другом месту.

Заштићена подручја Наталијине рамонде су Парк природе „Сићевачка клисура“, Специјални резерват природе „Јелашничка клисура“, Специјални резерват природе „Сува планина“, Национални парк „Шар планина“.

Ову биљку називају и цвет-феникс јер се током периода без кише, осуши, да би са првом кишом она поново „оживела“ и процветала у пуном сјају.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas