Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ПРАЗНИК

Данас су БЕЛЕ ПОКЛАДЕ, породица богато вечера, а онда се гата деци

Покладе су стари пагански словенски празник, а корени сежу за обележавање култа Сунца и почетка пролећа, а данас су везане за почетак ускршњег поста.

1615383207_BLic1.PNG
Фото: Youtube/ screenshot Blic
Oglas

Покладе су време када се необуздано ужива у храни и пићу, а људи шетају маскирани улицама, праве шале, играју и певају. То се ради зати што је то последњи дан пред почетак великом поста.

Прочитајте још: Због ње је и чувени воз каснио: Српску хероину Милунку Савић чекао Оријент експрес како би кренули на пут

Ламкање
На беле покладе је постојао обичај да се гата, помоћу јаја. Отац узме ољуштено кувано мање јаје, веже га кончићем, а онда за гајтан који виси. Деца седну у круг око стола и ламкају на јаја. Свако замисли  жељу и труди се да дохвати јаје и загризе га. Отац руком окреће јаје и приноси дечијим устима па ко успе да га загризе - испуниће се жеља.

Карневале уочи ускршњег поста имају сви европски народи, а међу православцима се називају покладе. Покладни уторак је, уставри, Масни уторак код католика. У Русији је то последњи дан Масленице, празника палачинки. У Хрватској их називају "месопуст", а свим маскенбалима је заједничко спаљивање лутке на крају прославе.

Зове се "бела недеља" је се више не једу сир и млеко.

Пошто се последња недеља пред велики пост зове "бела недеља", а тако се и последњи дан ове недеље зове "беле" или "сирене покладе", јер је последњи дан када могу да се једу млечни производи. Познате су и као проштене покладе - проћке, јер у пост треба ући без греха, а о тему можете читати ОВДЕ.

Прочитајте још: КАКО СЕ КАЖЕ? Мајци или мајки? Сигурно сте се бар једном запитали шта је правилно

Фото: Youtube/ screenshot  Blic
Маскиране поворке пролазе селом као сватови...

И данас се у српским селима око Смедерева обележава проласком маскираних поворки које певају, а сељани их  даривају колачима, а најчешће јајима. Они обично изигравају сватове који се веселе и шале.

Слични обичаји су постојали и у Војводини, али тамо села обилазе "мечкари", јер су мушакрци тако маскирани.

Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Извинути (се) или извинити (се)? Дилема која вас често мучи

Покладе су дан за праштање и весеље. Сматрало се да у период великог поста треба ући без греха. У домаћинствима се традиционално припрема богата мрсна гозба, нарочито бели мрс по коме је празник добио име.

Прочитајте још: Кристина (18) направила ЛАЖНУ страницу на интернету: Док се жене претварају да купују ствари, полиција о њима сазнаје ЈЕЗИВУ истину (ВИДЕО)

Народна веровања су повезивала период поклада са повећаном опасношћу од злих сила и вештица, од којих се народ штитио на симболичне начине, рецимо белим луком или паљењем обредних ватри ("олалија").[4][5] У Хомољу, код влашког становништва, постојао је обичај прескакања ових ватри и играња око њих. На Косову су неке покладне поворке симболизовале свате Краљевића Марка.[2]

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas