Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

СВЕТСКИ ДАН НАУКЕ ЗА МИР И РАЗВОЈ: Прилика да се подигне свест о изазовима са којима се суочавамо у савременом свету

СВЕТСКИ дан науке за мир и развој је међународни догађај који се обележава сваке године 10. новембра, под покровитељством УНЕСКО. Циљ овог дана је да се истакне значај науке за друштвени и економски развој, као и за очување мира и безбедности у свету.

1705399839_418334_science-day-2023_f.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Од свог проглашења од стране UNESCO-a 2001. године, Светски дан науке за мир и развој створио је многе конкретне пројекте, програме и финансирање науке широм света.

Тема овогодишњег Светског дана науке за мир и развој је „Изградња поверења у науку“

Поверење у науку је оно што подстиче развој и примену решења заснованих на доказима за вишеструке изазове нашег света. То је сложено питање које утиче на начин на који научници раде и на начин на који друштво перципира науку. 

Наука је неопходна за остваривање циљева одрживог развоја, који су усвојени од стране Уједињених нација 2015. године.

Неопходно је да се:1. Јача јавна свест о улози науке за друштва која живе одрживо и у миру 2. Промовише национална и међународна посвећеност коришћењу науке за добробит друштава;3.Скрене пажња на изазове са којима се суочавају научни радници да би дошли до  подршке за научне подухвате.Светски дан науке за мир и развој је такође прилика да се подигне свест о изазовима са којима се наука суочава у савременом свету. Неки од ових изазова су: недостатак финансирања и инфраструктуре, недовољна заступљеност жена и младих у науци, недостатак поверења и разумевања између науке и друштва, злоупотреба и манипулација научним подацима и информацијама, етичке и моралне дилеме у вези са новим технологијама и открићима. 

Светски дан науке за мир и развој је такође прилика да се подигне свест о изазовима са којима се наука суочава у савременом свету. Неки од ових изазова су: недостатак финансирања и инфраструктуре, недовољна заступљеност жена и младих у науци, недостатак поверења и разумевања између науке и друштва, злоупотреба и манипулација научним подацима и информацијама, етичке и моралне дилеме у вези са новим технологијама и открићима. 

Фото: Схуттерстоцк

Упоредо са Светским даном науке за мир и развој, током друге недеље новембра обележава се и Међународна недеља науке и мира. Том приликом све релевантне институције, удружења и појединци позвани су да организују активности у вези са проучавањем и ширењем информација о напретку и значају повезаности науке и технологије и њиховом развоју као кључном елементу одржања мира и безбедности у свету.

У Србији се Светски дан науке за мир и развој  обележава од 2011. године на иницијативу Центра за промоцију науке

У данашњем друштву знања, наука је кључна за развој друштва и решавање глобалних проблема. Стога је подршка науци кључна како за локални, тако и глобални напредак.

Због тога, питање подршке науци није само ствар држава. Изузетно је битно да се у ту област укључе и компаније које често имају велики утицај на иновације и развој, посебно када је реч о великим корпорацијама. Да је подизање профила науке, посебно међу младима и подстицање учешћа младих и јавности у процесу креирања и унапређења научне политике веома битно, можемо видети и на примеру наше највеће нафтне компаније НИС.У овој компанији истичу да свој пословни развој базирају на сталним иновацијама и употреби модерне опреме и технологије. „Мозак“ домаће нафтне индустрије је Научно-технолошки центар НИС-а у Новом Саду који је задужен за научну подршку бизнису и увођење иновација у пословање наших нафташа. Међутим, подршка науци за НИС се не исцрпљује само на бизнису, већ је и предмет друштвено одговорних активности компаније. 

На пример, јубиларни 15. конкурс свог најзначајнијег друштвено одговорног програма „Заједници заједно“ компанија НИС је посветила образовању и науци, у жељи да мотивише младе да стичу нова знања и баве се науком. На Конкурсу је за подршку изабрано чак 54 пројекта основних и средњих школа у домену осавремењивања наставног процеса и инфраструктуре објеката, као и научно-истраживачких организација и научно-технолошких паркова, чији пројекти за циљ имају унапређење инфраструктурних и иновационих капацитета научних установа. 

У години јубилеја, у пројекте који ће бити реализовани у 13 партнерских градова и општина, компанија НИС улаже рекордних 144,5 милиона динара у жељи да са једне стране пружи допринос унапређењу услова за образовање младих у складу са савременим моделима учења, и уједно, са друге стране допринесе унапређењу услова за рад научних установа, како би научници и научнице развијали своје научне потенцијале.

Такође, компанија са научним установама остварује сарадњу и путем програма „Енергија знања“. Тако је НИС  успоставио сарадњу са 11 универзитета и више од 30 факултета у Србији и Руској Федерацији, као и са четири стручна научна друштва. Што је још важније, путем овог програма компанија НИС је стипендирала више од 130 наших студената на домаћим и иностраним факултетима. 

На крају, треба истаћи да је Светски дан науке за мир и развој  такође, прилика да се ода почаст свим научницима који су својим радом и животом допринели напретку човечанства и добробити планете. Наука је универзални језик који превазилази границе и разлике, и који спаја људе у заједничком трагању за истином и знањем. Наука је такође извор инспирације и креативности, који обогаћује нашу културу и уметност. Наука је, на крају, наш најбољи савезник у изградњи бољег и мирнијег света за све.

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas