· · Коментари: 0

Зашто би сребрни и златни накит требало да чувамо одвојено? Ово је најбољи начин

Да ли и ви сав накит чувате заједно?

1667572956_profimedia-0318290711.jpg
Фото: профимедиа

Углавном сви накит чувамо на једном месту у кутији за накит. Ипак, златари објашњавају зашто ово није добра идеја и шта може да се догоди ако се сребро, бакар и други материјали налазе један поред другог у кутији за накит.

- Проблем је у томе што ако спојите два метала, стварате, у суштини, батерију, галванску ћелију у којој ће се ови јони транспортовати један преко другог и то ће довести до корозије - рекао је за ХуффПост Маркус Јанг, ванредни професор за материјалне науке и инжењерство на Универзитету Северни Тексас.

Галванска ћелија изазива спонтане оксидационо-редукционе реакције које доводе до удубљења и промене боје накита, објаснио је Јанг.

Прочитајте још: Шта начин на који ХОДАТЕ може рећи о вама? То су УРОЂЕНИ елементи које се могу препознати

- Ове реакције се формирају на тој површини и оне више не сијају, леп метал. Комади на бази бакра су најсклонији овим врстама реакција, а сребро такође. Складиштење сребра са другим металима може да доведе до брже оксидације. Колико брзо комад оксидира зависи од процента легуре.

Џудит Андерсон, професионални процењивач накита, рекла је за ХуффПост да платина неће потамнити јер нема базних метала у себи, али различите врсте злата имају различите саставе.

Прочитајте још: Одаберите прави новчаник: Ево која боја привлачи новац у 2023. години

- Ако гледате 14-каратно злато, то је само 58,5% чистог злата. Преостале компоненте су обично комбинација сребра и бакра у различитим односима, у зависности од боје. Ако гледате бело злато, оно или има никл као легура или може имати и иридијум, који је у групи платине. Друге варијације злата, попут ружичастог злата, обично се не састоје од никла, али имају више бакра него сребра, док зелено злато има већу количину сребра него бакар - објашњава Џудит.

Најбољи начин за чување накита

Излагање ваздуху у великој мери доприноси оксидацији, због чега се стручњаци слажу да појединачно складиштење предмета у чистом и сувом окружењу остаје оптимална метода за очување накита без огреботина и мрља. Без обзира да ли је сребро, злато или платина, ако их држите одвојено, они ће изгледати најбоље што могу

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ


 

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.