Џозеф Кенеди остао је у сенци свог славног сина, трагично убијеног председника Америке Џона Кенедија. Међутим, када мало прочепркате по историјским књигама, схватићете да је управо Кенеди сениор пресудно утицао на политички пут свог сина и формирао Џона Кенедија каквог памтимо.

Сумњиво богатство
Џозеф Кенеди још како је знао да заради паре. До своје 25. године већ је био директор банке. У једном тренутку схватио је да се прави новац може зарадити једино на берзанским пословима и то помоћу трикова који су данас илегални. Наиме, Џозеф Кенеди је измишљао и креирао лажне несташице како би утицао на обарање одређених акција.
Овакви послови донели су му енормно богатство. Схвативши да ова фантастична могућност неће вечно трајати, охрабривао је и своје пријателље и пословне партнере да се баве сличним пословима и на тај начин формирао круг људи око себе који су га поштовали, али и зависили од њега.
Афера “прохибиција”
Кенеди ништа није препуштао случају и радио је све да своје богатство још више увећа. За време прохибиције трговао је румом. То су потврдили криминалци попут Френка Кастела и Мајера Ланског. Чак је Ал Капонеов клавирштимер сведочио да је често виђао Кенедија у друштву овог мафијаша.
Никада није доказано да је Кенеди имао везе са трговином алкохола, али је остао податак да се на годишњем окупљању његове генерације са Харварда (1922) точио алкохол који је он обезбедио.
Пошто је прохибиција укинута, Џозеф Кенеди је своју огромну залиху рума “убацио” у легалне токове трговине.
Кенеди сениор као женскарош
Није много прошло од венчања са Роуз Фицџералд када је Џозеф Кенеди почео да је вара. Његова најпознатија љубавница била је Глорија Свонсон, звезда филма “Булевар сумрака”.
Пар своју везу није крио, а посебно је скандалозно што се Џозеф одлучио да своју љубавницу поведе на годишњи одмор који је планирао са супругом. На лудом путовању по Европи, на ужас Џозефове супруге, прељубнички пар је уживао у богатству и расипно трошио.
Глорија Свонсон је једном приликом изјавила како се његова супруга понашала као да не примећује да су она и Џозеф у вези. Чак су и деца знала за очеве љубавне афере. Иза Роузиног стоичког израза лица крила се озлојеђена жена која је страховито патила. Њена кућепазитељка је касније изјавила да Роуз никада није показала своју патњу.
Кенеди као љубитељ Хитлера?
Пошто је 1938. постао амбасадор САД у Великој Британији, Џозеф Кенеди је запао под утицај надолазећег нацизма. У јачању Хитлера видео је фантастичну прилику за зараду. Један мали број Британаца обогатио се од извоза нафте у Немачку. Кенеди је у овој трговини видео своју шансу, па није имао ништа против ни да отворено говори против Јевреја. Данас му се приписују неке антисемитске изјаве.
Кенеди је био толико одушевљен Хитлером да је покушавао да утиче на савез Америке и Немачке. Лично се залагао против Черчила надајући се да би Невил Чемберлен могао да заокрене британску политику.
Због својих симпатија према Хитлеру разрешен је дужности амбасадора Америке. То је био и крај његове политичке каријере.
Лоботомија Роузмери Кенеди
Након што је постало јасно да он сам никада неће постати председник Џозеф Кенеди је све своје амбиције окренуо ка томе да неког од синова убаци у овални кабинет Беле куће. Након погибије најстаријег сина током Другог светског рата, све наде почео је да полаже у Џона.
Кенеди Старији је зато пуно радио на томе да слика његове породице у медијима буде савршена. Ту слику “кварила је” ментална болест његове ћерке Роузмери која се манифестовала честим и непредвидим променама у расположењу и понашању.
Није добро да амерички председник има ментално болесну рођену сестру. По мишљењу данашњих психијатара Роузмери је боловала од маничне депресије. Ту “мрљу” у биографији свог сина, Џозеф Кенеди је решио тако што је послао ћерку на лоботомију.
Породица после ове хирушке интервенције више није помињала Роузмери, тако да су се многи питали да ли је она икада постојала. Кућна помоћница која је радила код Кенедијевих, изјавила је да је на тавану пронашла породичне слике на којима се видела ова девојка, али да је нико није помињао.
Афера Мекартни
Највећи Кенедијев критичар у предизборној кампањи био је сенатор Мекартни. Џозеф Кенеди је финансирао његов “Пододбор САД за истраге против комуниста” како би утицао на промену реторике против Џона, чак је свог млађег сина Роберта прогурао до места главног Мекартнијевог саветника. Роберт је инсистирао да му Мекартни крсти сина што је овај прихватио, пише портал Листверсе.цом.
Пошто је Мекартнијева политика ислеђивања потенцијалних комуниста доживела крах оног тренутка када је војска дошла под лупу истраге, америчка јавност се окранула против њега тако да је Џону Кенедију био отворен пут до места председника.
И Роберт Кенеди је наставио да се бави политиком. Био је председник државе Њујорк, а након што му је брат убијен у Даласу 1963. и сам се кандидовао за председника Америке. И он је убијен у атентату у току предизборне кампање, тако да је практично постао трећа жртва политике свог оца.
Сумњиви избори
У првим данима успона Џона Кенедија у политичкој хијерархији његов најозбиљнији противкандидат унутар партије био је Џо Русо.
Џозеф Кенеди се досетио да нађе човека који се исто зове и презива и да му финансира кампању. На тај начин је збунио гласаче и преполовио гласове синовљевог противника.
Мало софистициранији трик извео је Џон приликом прве тв дебате икада преношене на телевизији. Његов противник био је Никсон.
Кенедијеви као велики љубавници
Џозеф је инсистирао на промискуитету, а синове је саветовао само једно - да у својим љубавним подухватима буду дискретни.
Отац породице довођен је у везу са разним мање и више познатим дамама, па и са чувеном глумицом Марлен Дитрих, а ту “традицију” наставили су и његови синови. Џон Кенеди је супругу Џеки отворено варао са неколико жена, а једна од данас најпознатијих теорија завере је и да је имао аферу са Мерилин Монро.
(историјскизабавник)