Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Данас свако домаћиство има бар једну: Који народ је први кренуо да користи ПЕГЛУ и како је то изгледало?

Пре индустријске револуције, одећа се пеглала на различите начине

1672919604_shutterstock_619767104.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Према историчарима, Кинези су први открили да је топлота најефикаснији начин да се одећа исправи. У музеју у Хонконгу налази се бронзани предмет који је био намењен за пеглање, а настао је у време династије Хан (260. г. пре нове ере до 220. г. после Христа). У овај предмет, стављао се угаљ који би загревао дно и тако исправљано тканину.

Много година касније, у Европи, одећа се пеглала глачалицама од камена, мермера или дрвета. Претпоставља се да је прва европска пегла настала на северу Италије. Ипак, Европљани су одећу пеглали на хладно.

Прочитајте још: Како се пише: ИДАЉЕ или И ДАЉЕ, недоумица која мучи многе

Тек касније, Евопљани су схватили да ће се тканина боље исправити ако се предмет којим се пегла загреје.
Тако је, за разлику од кинеских пегли, европска пегла је добила поклопац са дршком, која је омогућаио да се пегла отвара и затвара, и да се, када је затворена, њоме лакше рукује. Пегле су пуњене врелим, усијаним жаром.

Развој металске индустрије у Енглеској, Француској и Немачкој условио је изградњу великих топионица, а један од производа који су полако ушли у масовну производњу била је и пегла.

Американци су почели да експериментишу са пеглама на алкохол, чврста горива и коначно, око 1890. године, на струју.

Бонус видео:

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas