Književnica Isidora Bjelica nikad nije krila koliko je vezana za svoje roditelje.

Književnica Isidora Bjelica preminula je 2020. godine nakon duge i teške bolesti.Sa rakom jajnika se borila godinama i na kraju nije dobila tu najvažniju, životnu bitku.Najveću podršku je tokom lečenja imala u suprugu Nebojši Pajkiću, kao i u deci Lavu i Vili. Pored svoje porodice, veliku sigurnost je pronalazila i u svojim roditeljima.
Ko su roditelji Isidore Bjelice?
Njena majka, Nevenka Đurović je ćerka akademika i književnika Dušana Đurovića. Ceo svoj radni vek je provela kao profesorka engleskog jezika.Ona je ljubav i podršku pronašla u novinaru, šahisti i piscu Dimitriju Bjelici, koji je danas preminuo u 89. godini.Njegova dva rekorda se nalaze u Ginisovoj knjizi rekorda: šahovska simultanka na 312 tabli i simultanka na slepo. Autor je više od 80 knjiga koje su doživele čak 180 izdanja, kao i više od 70 video i CD izdanja. Pored toga, osmislio je i realizovao pet televizijskih serija posvećenih šahu.
Tokom svoje bogate karijere, Bjelica je objavio na hiljade članaka u raznim novinama i časopisima, pišući o svim aspektima šahovskog sveta. Bio je stalni dopisnik brojnih uglednih međunarodnih listova, među kojima se izdvaja londonski "Times".
Intervjuisao je gotovo sve najznačajnije svetske šahiste, a više od pola veka prisustvovao je najvažnijim šahovskim događajima širom Evrope.
Koliko je bila vezana za svog oca, Isidora nikada nije krila:
Kada bih birala između milion očeva, opet bih izabrala svoga tatu - napisala je jednom na društvenim mrežama
Zbog karijere svog oca, Isidora je "odrastala na aerodromima umesto u vrtiću".
Tata je podržavao u buntovništvu, mama sređivala "probleme" u školi
- Mama je profesor, racionalna, divna, plemenita žena koja mi je dala stabilnost moralnu. Pošto je ona anglista i predavala je englesku srednjovekovnu književnost radila je na tome da učim pet-šest jezika - ispričala je Isidora jednom prilikom u emisiji "Iz profila".
Ona je tom prilikom dodala da ju je otac podržavao u buntovništvu, a majka je "rešavala" probleme kod profesora kada Isidora u nečemu pretera.
- Moji roditelji su u doba mog detinjstva za Sarajevo bili pojam modernizma. Kroz njihov stan su defilovali mnogi interesantni ljudi. Meni su bukvalno bebisiterke bili Bobi Fišer, kog ja prvi put srećem kako stoji u gaćama u salonu i pitam Ko je ovaj ludi Amerikanac?, zatim velike evropske filmske zvezde koje su više volele da spavaju u našem stanu nego u hotelu. Između očevih putovanja na kojima je radio te šahovske teme, radio je i intervjue sa papama, Jurijem Gagarinom, Bitlsima, Lejdi Di, a ja sam kao mali pomoćnik bila tu - pričala je svojevremeno Isidora.
(Glossy)