Oglas
· · Komentari: 0

Pet faza braka koje mogu da dovedu do razvoda: Obratite pažnju na vreme

Postoji način da izbegnete razvod i sačuvate svoj brak. Pre ili kasnije svaki brak prolazi kroz 5 kriznih faza, važno je da ih prepoznate i na vreme izbegnete ili ublažite

1703090188_shutterstock_605041388.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Dobra vest je da kada se suoče sa krizom, supružnici dostižu novi nivo u svojoj vezi i pronalaze nove načine da budu srećni jedno sa drugim. Niko ne treba da se plaši krize u braku, jer je to znak da se veza razvija. Glavna stvar je ne popuštati i tražiti načine za prevazilaženje poteškoća, piše portal Eva. Postoje određena razdoblja u kojima se pojavljuju znakovi da je brak u krizi, ali postoje načini da vratite ljubav i strast. 

1. Prva godina braka: faza svesti

Rita De Maria, porodični i bračni terapeut, ovu krizu naziva "fazom svesti", koja se obično javlja nakon 6-12 meseci zajedništva. Čarolija sa samog početka nestaje i počinjete da vidite svog partnera onakvim kakav on zaista jeste, sa svim slabostima i ponekad ne baš prijatnim navikama koje ste ranije bez problema ignorisali. Terapeut kaže da je tada vreme da naučite da radite kao tim. Ako se pre braka niste bavili ozbiljnim temama kao što su novac, deca, posete rođacima, slobodno vreme i drugo, to sve spada u stvari koje morate da uradite odmah, savetuje psiholog Beverli Hejman. Morate biti iskreni u vezi sa svojim vrednostima i prioritetima. Postoji mogućnost da se oni ne poklapaju u potpunosti sa onima vašeg partnera i tada će biti potreban kompromis. Veoma je važno postići čvrst dogovor o najhitnijim pitanjima u ovom periodu.

2. Tri do četiri godine braka: opasna zona udobnosti

Istraživanja su pokazala da posle 3 i po godine supružnici počinju da uzimaju jedni druge zdravo za gotovo i prestaju da govore jedno drugom "volim te". Svaki par pronalazi svoju zonu udobnosti. S jedne strane, ovo je odličan osećaj sigurnosti i opuštenosti, ali sa druge strane, prilično neprijatne stvari postaju normalne u njihovim životima, poput držanja otvorenih vrata pri odlasku u kupatilo i nošenja pohabane pidžame. Morate zadržati određeni stepen emocionalnog intenziteta u svom životu. Češće se hvalite jedno drugome i hvalite međusobna dostignuća. Bolje je izbegavati da svom partneru kažete sve što vam je na umu. Ponekad je najbolje ćutati. Ako vidite da postoji problem, započnite razgovor mirno, bez optužbi.

3. Pet do sedam godina braka: "sedmogodišnji svrab"

U zapadnoj psihologiji postoji određeni termin koji se zove "sedmogodišnji svrab". Ovo je jedno od najkritičnijih razdoblja u svakom braku. Do sada, par ima dobro prilagođen život, stabilnu vezu, a supružnici se ophode jedno prema drugom kao da su na autopilotu, što je velika greška. Interesovanje jednog za drugo se smanjuje zbog rutine. Čini se da partneri znaju sve jedno o drugom. Ponekad par donosi odluku da ima prvo (ili drugo) dete da bi sačuvao svoj brak, ali važno je zapamtiti da dete nije spas. Razgovarajte o budućnosti vaše veze. Kakvi su vam planovi za sledeću godinu, ili narednih 5 ili 10? Opet, ključ je otvorenost i poštenje, a ne ljubaznost i nejasnoća. Slušajte sebe. S vremena na vreme procenite svoje stanje, osvežite listu želja i viziju budućnosti. Podelite svoje misli i obavite civilizovan razgovor sa partnerom. Probleme rešavajte odmah čim se pojave, ne dozvolite da se nagomilavaju. Morate da komunicirate otvoreno, sa manje formalnosti i više iskrenosti i emocija.

4. Deset do petnaest godina braka: teško doba

Prema nedavnom istraživanju, 10 godina je najteži prag svake veze. Žene se suočavaju sa ogromnim opterećenjem odgovornosti tokom ovog perioda - moraju da se brinu o deci koja ulaze u tinejdžerski period, o domu, a takođe moraju da rade. Pošto im uvek nedostaje vremena, kvalitet njihove veze se smanjuje. Muž može prestati da doživljava svoju ženu kao privlačnu ženu. Statistike pokazuju da brak u Evropi u proseku traje oko 11 godina. Dobra vest je da ako prekoračite ovaj vremenski period, vaše zadovoljstvo vezom će nastaviti da raste u narednih 20 godina. Porodične terapeutkinje Dana Filmor i Ejmi Barnhart preporučuju da svoje odnose tretirate sa humorom. Češće se smejte zajedno i smanjite svoja očekivanja, jer kad prestanete da očekujete savršenstvo, stvari dolaze na svoje mesto. Možda vaš brak nije savršen, ali da li je zaista tako loš? Usmerite pažnju na pozitivnu stranu vašeg braka i partnera.

5. Dvadeset do trideset godina braka: kriza srednjih godina i "sedi razvod"

Kriza 20 godina braka nastaje zbog ličnih kriza srednjih godina oba supružnika. Efekat pojačava takozvani sindrom praznog gnezda, kada deca odrastu i napuštaju porodični dom dok supružnici ostaju sami, kao na početku veze. Supružnici mogu da osećaju da je njihovom braku došao kraj, jer je njegova glavna misija ispunjena. Američki psiholozi ovaj razvod nazivaju "sedim razvodom", jer su neki supružnici do tada već posedeli. U poslednje vreme se povećao broj ovih razvoda. Nemojte se udaljavati jedno od drugog. Potražite druga značenja svog postojanja kao para. Ako su supružnici ignorisali svoje bračne probleme, jer su se fokusirali na decu, sada kada su samo njih dvoje sukobi mogu postati intenzivniji. S druge strane, imate više vremena da ih rešite. To je odlična prilika da obnovite i sačuvate dobar brak. Specijalisti preporučuju zajedničko bavljenje sportom i stvaranje novih zajedničkih ciljeva, kao što su putovanja, novi poslovi, kursevi jezika ili nešto što će vam pomoći da stvorite nezaboravna iskustva.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas