Oglas
· · Komentari: 0

PRVO PUTOVANJE SA BEBOM i malom decom- izazov ili avantura? Sve što treba da znate

Ako planirate da odmor provedete sa bebom, evo šta treba imati na umu

1686571177_shutterstock_185882720-beba-NASLOVNA.jpg
Photo: Shutterstock
Oglas

Odlazak na put uvek uključuje određeno planiranje, a kada deo jednačine postane još jedan član porodice, stvari postaju još zanimljivije. 
Prvo putovanje sa bebom zahteva pažljivo planiranje, i drugačiji pristup organizaciji samog putovanja.

Lekari i pedijatri kao odgovarajući period za prvo putovanje sa bebom, uzimaju starost bebe od tri i više meseca. Prva stvar koju treba da imate na umu kad želite da organizujete prvo putovanje sa vašom bebom, važno je da ne poremetite ritam bebe, i da ga napornim putovanjem ne opteretite previše.

Ukoliko su u pitanju kraće destinacije, putovanje sa bebom moguće je odmah nakon prvih šetnji. Međutim, ukoliko se radi o dužem putovanju, gde se menja nekoliko vremenskih zona, potrebno je bebin ritam prilagoditi promenama. To se najbolje postiže postepenim uvođenjem promena u dnevnu rutinu hranjenja, dojenja ili spavanja.

Potrebne stvari za bebu najbolje je spakovati par dana ranije. Obavezno spakujte bebine omiljene stvari, kao i čitav higijenski pribor koji beba koristi i kod kuće. Spisak stvari za bebe obavezno upotpunite putnim osiguranjem. Kod pripreme za putovanje, bitno je da isplanirate sve – od destinacije do prtljaga. Ovo je posebno važno kada su u pitanju bebe, jer su ovi mali saputnici osetljivi, i ne mogu dobro da podnesu svaku vrstu putovanja

Putovanje sa bebom avionom

Bebe uzrasta do dve godine (infanti) mogu da lete avionom bez avionske karte. Roditelji plaćaju samo 10% ukupne cene karte za svoju bebu, pa je za putovanje sa bebom avionom najčešće potrebno izdvojiti simboličnu svotu novca.

Međutim, beba u avionu predstavlja ogroman izazov, kako za roditelja, tako i za okolinu. Pre samog ulaska u avion, potrebno je da se pripremite na gužvu na aerodromu, i da se raspitate da li sam objekat poseduje opremu za negu bebe. Zbog toga, vodič za sadržaj na aerodromu može da bude korisna stvar kad planirate putovanje s bebom.

Prilikom ulaska u avion, postarajte se da uzmete sedište do prozora, kako iz pragmatičnih razloga koji vam olakšavaju privatnost prilikom hranjenja bebe, tako i iz animatorskih razloga – bebi može da bude zanimljivo da gleda kroz prozor.

Neke avio-kompanije nude majkama sa bebama platnene kolevke, koje u velikoj meri olakšavaju prvo putovanje sa bebom. Ove korpe su besplatne, a anatomski oblik se razlikuje u zavisnosti od kompanije sa kojom letite. Prilikom rezervacija, potrebno je da se naglasi da majka želi da joj tokom putovanja ova korpa bude na raspolaganju.

Kada su u pitanju sedišta za bebe, dozvoljeno je da jedna beba bude na sedištu na kom sedi roditelj ili staralac. Ukoliko roditelj za svoju bebu želi posebno sedište, zbog dužine leta ili većeg komfora, potrebno je da plati dodatno sedište, kao i sve takse za kupovinu karte kod odrasle osobe.

Ako beba sedi na posebnom sedištu, potrebno je da se vodi računa o bezbednosti bebe tokom leta. Zbog toga, avio-prevoznici daju spisak odgovarajućih tipova automobilskih sedišta koje je moguće uneti na let kako bi se bebi obezbedio bezbedan i udoban let avionom. Još jedna napomena u vezi sa bebom u avionu, je da je potrebno da roditelji sa bebom uđu na let pre ostalih putnika. Na taj način, imaju više vremena da sebe i bebu pripreme za put.

Gde na putovanje sa bebom?

Pre putovanja sa bebom, potrebno je da obavite redovan pregled kod pedijatra. Pri odabiru destinacije, postarajte se da ona odgovara najmlađem članu vaše porodice. Ako se pitate gde na putovanje sa bebom, odgovor je pre svega na neko mesto koje nije previše bučno.

Postarajte se da malu decu ne vodite na mesta na kojima postoji rizik od zaraze, jer male bebe treba da budu vakcinisane protiv brojnih bolesti. Ako beba ima zdravstvenih problema, izbegavajte duža putovanja.
Foto: Shutterstock

Pre samog odabira destinacije i odgovora na pitanje gde na more sa bebom, uverite se da je oprema za bebe za more u punom sastavu, a posavetujte se i sa lekarom oko vremena koje beba sme da provodi u vodi. Ako imate sve potrebne stvari za bebu, važno je da odaberete odgovarajuću lokaciju za letovanje sa bebom. Takođe, ne zaboravite kremu sa visokim zaštitnim faktorom, onu namenjenu deci.

Veliki broj turista svake godine odluči se na putovanje u Grčku, pa je zato ova zemlja jedan od prvih izbora. Naravno, Crna Gora je još jedna destinacija za putovanje sa bebom. Što zbog blizine i kraćeg putovanja, a tako i zbog nepostojanja jezičke barijere prilikom snalaženja. Na kraju, putovanje avionom u Tursku je svakako veći napor za bebu, ali je moguće ako je starost deteta dovoljna da prebrodi toliku razdaljinu.
Takođe, zbog imunizacija, u prvih par meseci i mogućih reakcija na vakcine, savet je da beba navrši makar 3 meseca pre odlaska na prvo putovanje. O ovome je svakako najbolje posavetovati se sa pedijatrom.

Iako mnogi roditelji zaziru od pomisli na temperaturu ili bolesti u inostranstvu, odlazak na more sa bebom od nekoliko meseci ima brojne prednosti - jedna od njih je što ćete imati duže periode opuštanja dok beba spava. Sa detetom koje je recimo tek prohodalo, ovi momenti će biti ređi i kraći.

Onog trenutka kada počnete razmišljate o letovanju, bez obzira koliko meseci vaša beba da ima,  znači da ste vi i vaša beba za njega i spremni. Dakle, roditelji najbolje poznaju sebe i svoje mališane i mogu da pocene da li su spremni za upuštanje u avanturu prvog zajedničkog letovanja.

Koji letnji mesec da odaberete?

Koju god destinaciju da izaberete, more, planinu, selo ili banju, ako ste u prilici, za letovanje odaberite početak ili kraj leta. Tada su temperature niže, pa ćete moći više vremena da provedete sa bebom napolju, uživajući u prirodi.

Velike vrućine ne pogoduju nikome, a naročito ne bebama koje postaju izuzetno razdražljive. Pored toga, veći su rizici od sunčanice, kao i reakcija na sunce, s obzirom da je bebina koža izuzetno osteljiva.  

Prva pomoć

Gde god da putujete, sa sobom nosite osnovnu priručnu apoteku. U njoj bi trebalo da se nalazi lek za spuštanje temperature, antihistaminik za decu koja imaju alergije, komplet za prvu pomoć, kapi za nos, kapi za oči, probiotik za decu, toplomer, kao i obaveznu terapiju ako je beba ima.

Letnji ritam dana

Na letovanju ste, opustite se. Beba na plaži može da odspava i na peškiru ispod suncobrana, kada je vreme spavanja. Vi iskoristite trenutke mira da se i sami opustite. Kada je najjače sunce i UV zračenje vratite se u svoj smeštaj.

Prošetajte uveče sa bebom u kolicima. Ostanite duže u restoranu. Vaše dete može da spava i u kolicima, posle ćete ga prebaciti u krevet.
 

Šta ako…

Budite spremni za nepredviđene situacije. Veoma lako može da se desi da baš na letovanju vaša beba prvi put dobije temperaturu, da je ujede pčela ili da je opeče meduza. Možda će dobiti alergijsku reakciju na sunce ili neku novu hranu.

I dok je kod kuće rešavanje takve situacije relativno jednostavno, jer vam je raspored dežurnih klinika na vratima frižidera, sada morate biti unapred spremni. Dakle, ako putujete u inostranstvo obavezno uplatite međunarodno zdravstveno osiguranje, kako bi obezbedili medicinsku pomoć, a odmah po dolasku u mesto se raspitajte gde se doktorska ordinacija nalazi.

Ako vaše dete dobije temperaturu dok ste na letovanju, nemojte se uspaničiti. Temperatura se može javiti usled neke infekcije, pregrevanja na plaži, nicanja zubića... U ovoj situaciji raskomotite svoje dete i rashladite tuširanjem, dajte mu vode, a zatim potražite doktorsku pomoć.

Ujedi insekata su uobičajena pojava tokom letnjih meseci. Iako pčele, ose i stršljeni uglavnom ubodu žaokom samo u slučaju samoodbrane, imajte na umu da se i to može dogoditi. Postarajte se da dete ne češe ujedeno mesto. Operite ga vodom i sapunom, pa stavite hladnu oblogu. Ako se bol pojačava i otok raste, odvedite dete lekaru, jer se može desiti da dođe do alergijske reakcije koja može uzrokovati gušenje. 

Dug boravak na plaži po veoma toplom danu može izazvati sunčanicu. Ako je vaše dete vruće, zajapureno, pospano, razdražljivo, možete posumnjati na sunčanicu. NJu uglavnom prati povišena temperatura, mučnina i povraćanje. Sklonite svoje dete sa sunca, dajte mu tečnost, istuširajte ga mlakom vodom. Ako procenite da je potrebno, posetite lekara.

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas