Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

СЕСТРЕ КРАЉИЦЕ ЕЛИЗАБЕТЕ ПРОГЛАШЕНЕ МРТВИМА И ПОСЛАТЕ НА ПСИХИЈАТРИЈУ: Боловале су од ретког поремећаја, а крили су их више од пола века (ФОТО)

Прича о Нериси и Кетрин Боуз-Лајон, сестрама краљице Елизабете ИИ, које су скриване у психијатријској установи и проглашене мртвима, откривена је тек после пола века.

1761291794_1757417640_Foto-Profimedia-Elizabeta.jpg
Фото: Профимедиа
Oglas

Године 1987. британски таблоид Тхе Сун објавио је причу која је шокирала јавност. Уместо очекиване драме о браку принца Чарлса и принцезе Дајане, откривена је мрачна тајна о рођакама краљице Елизабете ИИ — Нериси и Кетрин Боуз-Лајон, женама које су, иако проглашене мртвима, заправо биле живе и скриване од света више од пола века.

Њихова судбина, испреплетана с краљевском лозом, постала је симбол породичне срамоте коју су покушали да избришу из историје — све док истина није испливала на површину.

 

Скривене наследнице краљевске крви

Нериса и Кетрин Боуз-Лајон биле су ћерке Џона Херберта Боуз-Лајона, брата краљичине мајке, што их је чинило блиским рођакама саме краљице Елизабете ИИ. Иако нису имале титуле, припадале су породици с дубоким коренима у британској аристократији.

Обе су рођене с озбиљним развојним потешкоћама, а након смрти оца 1930. године, мајка их је послала у психијатријску установу Ројал Ерлсвуд у Редхилу, Сари. Тамо су провеле деценије — далеко од очију јавности и без икаквог контакта с остатком породице.

Њихова дијагноза никада није званично објављена, али су, према тадашњој терминологији, проглашене „имбецилима“, што је у то време био уобичајен и крајње нехуман медицински израз.

Лажиране смрти и тишина палате

Према породичним записима, Нериса је „умрла“ 1940. године, а Кетрин 1961. године. Међутим, када су новинари Тхе Суна 1987. почели да истражују причу, открили су да је Нериса у том тренутку већ била преминула — али 1986. године, у 66. години живота, док је Кетрин и даље била жива.

Нериса је, наводно, сахрањена у необележеном гробу, означеном само бројем и именом, док је Кетрин остала у установи до њеног затварања 1997. године. Након тога премештена је у дом у Сарију, где је преминула 2014. године, у 87. години.

Вест је изазвала огроман скандал јер је краљевска породица оптужена да је избрисала две жене из сопствене историје, лажирајући њихове смрти и прећуткујући њихово постојање.

„Остављене у лудници“ – сведочанства особља

У документарцу Краљичини скривени рођаци из 2011. године, бивше медицинске сестре из установе Ерлсвуд сведочиле су да краљевска породица никада није посетила Нерису и Кетрин, нити им је послала рођенданске честитке или поклоне — обичај који је иначе био обавезан за све чланове краљевске лозе.

 

На Нерисиној сахрани, према њиховим речима, присуствовале су само медицинске сестре. Тек када је откривено да је Кетрин жива, грађани широм Британије почели су да шаљу цвеће и поруке подршке.

Одбрана палате и породичне тврдње

Под притиском јавности, Бакингемска палата је издала кратко саопштење:

„Краљица је упозната са случајем, али немамо коментар. То је ствар породице Боуз-Лајон.“

У одбрану се огласила и нећака сестара, лејди Елизабет, која је тврдила да није било покушаја заташкавања, већ да су сестре редовно посећиване и лепо збринуте. Међутим, те тврдње биле су у потпуној супротности са исказима особља из дома.

 

Мрачна породична генетика

Британски медији касније су писали да су проблеми са менталним здрављем постојали и у другим гранама породице Боуз-Лајон. Три ћерке рођене сестре мајке Нерисе и Кетрин такође су живеле у истом дому због сличних потешкоћа, што је подгрејало теорије о генетском поремећају који је породица желела да сакрије — да би се очувао „беспрекоран“ имиџ краљевске крви.

Нетфлиx оживео заборављену причу

Прича о Нериси и Кетрин поново је уздрмала јавност када је приказана у четвртој сезони популарне серије Круна (Тхе Цроwн). У серији је приказано како су сестре скривене како би се спречило да њихово стање „баци сенку“ на интегритет монархије.

„Њихова болест, њихова имбецилност — све би то довело у питање интегритет крвне лозе. Можеш ли да замислиш наслове када би то испливало на видело?“, каже у серији краљица мајка, коју тумачи Мерион Бејли.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО:

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas