Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ТРАГИЧНА СУДБИНА НАЈПАМЕТНИЈЕГ ДЕЧАКА: Са 2 године читао новине, са 6 говорио шест језика, а са 11 уписао Харвард - завршио у лудници, па преминуо у беди

Живот најинтелигентнијег човека Вилијама Џејмс Сидиса био је агонија, а верује је да су за његову судбину криви родитељи.

1765529231_Foto-Vikipedia-Vilijam.jpg
Фото: Википедиа
Oglas

Процењује се да је Алберт Ајнштајн имао коефицијент интелигенције 160, Исак Њутн 190, а Марк Закерберг има 152. Ови људи су широм света познати као највећи генији, а крајем 19. века рођен је најпаметнији човек који је икада ходао планетом. Његово име је Вилијам Џејмс Сидис. Коефицијент интелигенције му је процењен између 250 и 300.

Продиџи дете

Рођен је у Њујорку, 1898. године. Постао је математичар, надарени писац и био је чудо од детета. Међутим, његов живот био је агонија, а верује је да су за његову судбину криви родитељи. 

Отац му је био угледни психолог, имао је чак четири дипломе Универзитета Харвард, а мајка му је такође била лекарка. Борис и Сара били су угледни и интелигентни, те није ни чудо да је и Вилијам био такав. Ипак, од раног детињства, родитељи су од њега превише очекивали. Међутим, он је надмашио очекивања родитеља показавши да је далеко више од просечног човека, док се његова интелигенција граничила са лудошћу.

Научио да чита пре другог рођендана

Такође занимљив податак је да је са само 18 месеци читао новине. Већ са шест година, Вилијам је говорио више језика - енглески, француски, немачки, руски, турски, јерменски, а измислио је и свој језик и назвао га Вендергуд (иако је нејасно да ли га је икада користио као одрасла особа). Видевши његов потенцијал, родитељи су хтели да извуку максимум, па је као дете писао поезију и радио све оно што је другој деци било незамисливо. Већ са 9 година примљен је на Универзитет Харвард. Међутим, школа му није дозволила да похађа наставу док не напуни 11 година, пише портал Алл Тхатс Интерестинг. 

Дипломирао са 16 година

Док је још био студент, 1910, био је толико напредан да је држао предавања Харвардском математичком клубу о невероватно сложеној теми четвородимензионалних тела. Сидис је завршио легендарну школу 1914. Имао је 16 година и стекао је диплому из студија уметности. Након што је добио диплому, Вилијам је дао изјаву да жели да има савршен стил живота, што је према његовом мишљењу био усамљенички живот, а истакао је и да се никада неће оженити.

Оцу једно никад није опростио

Слава коју је стекао, а није је желео, његова одлука одразила се и на притисак који је Вилијам трпео од стране родитеља. С обзиром на то да је и сам био угледан и познат, Вилијамов отац желео је желео да од сина направи звезду. Да би то постигао, почео је да примењује своје знање из психологије на сину и страшно да га притиска, пише Ноизз. Упркос Вилијамовој интелигенцији и томе што је као дете уживао учећи, када је одрастао, његово мишљење се променило и за све је кривио оца. Колико је био љут на оца говори и чињеница да је, када је Борис преминуо 1923. године, Вилијам одбио да дође на његову сахрану.

Две године провео у лудници

Како су то обично генији радили да се не би ни по чему истицали, Вилијам је такође радио слабо плаћен и обичан посао. Запослио се као помоћник свештеника, али су га људи и даље препознавали, па је и тај посао променио. 1924. године новинари су открили да Вилијам ради слабо плаћен физички посао, али овога пута су хвалоспеви о бунтовном генију изостали - сада су новински наслови исмевали некадашње чудо од детета и истицали како Вилијам више не може да ради оно што је могао као дете. То, наравно, није било истина, што се касније и показало кроз мноштво непроцењивих књига које је Вилијам за живота написао под различитим лажним именима. Вилијам је 1919. ухапшен као учесник насилног протеста у Бостону и осуђен на 18 месеци затвора. Ипак, родитељи су нашли начин да га ослободе из затвора и уместо тога, затворили су сина у лудницу на две године.

Изненадна смрт и живот у беди

Вилијам је цео свој живот провео потпуно усамљен и растројен. Отуђио се од породице и почео је да ради као радник на машинама да би састављао крај са крајем. Вилијам Џејмс Сидис, човек који је могао да промени свет, преминуо је изненада у 46. години, услед излива крви у мозак, од чега је преминуо и његов отац.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas