Тајра Бенкс је од светски признате манекенке постала најпознатија пензионерка и контроверзна водитељка
Чувена и контроверзна манекенка данас пуни 52 године. Била је две деценије млађа када је решила да се повуче са писте и оде у пензију. Рекла је збогом професији, па приређивала скандале на малим екранима као извршна продуценткиња и креаторка такмичења "Америца'с Неxт Топ Модел".
А онда је одлучила да је време за велики повратак.
Тајра Бенкс вратила се прошле године манекенству на ревији Вицториа'с Сецрет у Њујорку. Учествовала је у повратничком шоуу контроверзног модног бренда, уз 49 манекенки.
Пре тога је последњи пут ходала пистом 2005. и то управо на ревији Вицториа'с Сецрет. Модна кућа оштро критикована због сексизма и дискриминације крупнијих и старијих жена, учешћем Тајре Бенкс хтела је да пошаље поруку да да је сада инклузивнија, иако многи не верују да се политика њеног пословања суштински променила.
Тајра Бенкс је о свом повратку рекла следеће: "Луд је осећај вратити се на писту Вицториа'с Сецрет. Мислим лудо, лудо, али лудо на добар начин. Никад нисам мислила да ћу се вратити на ову писту, да будем искрена.
Сишла сам са те писте и била дуго у пензији, и то је био такав спектакл. Осећала сам се као спортиста који каже: "Окачио сам копачке о клин... повлачим кошаркашку лопту. А онда, сада сам се вратила. Никада за милион година нисам мислила да ћу се вратити на писту, али сам толико узбуђена и спремна за ово", преноси Пеопле.
Звали су је ружно паче, признала једну пластичну операцију, сина добила уз помоћ сурогат мајке
Каријеру је почела са само 15 година, била је прва жена афроамеричког порекла која се појавила на насловницама часописа "ГQ" и "Спортс Иллустратед". Титулу анђела "Викторијас сикрет" носила је од 1997. до 2005. године. А почетком овог века била је једно од најплаћенијих лица у манекенству.
Све оно што је Тајра Бенкс доживела у модном свету преточила је у књигу "Моделланд" 2011. године која је била једна од најпродаванијих, према "Неwyорк тимесу". Али чак ни то није све - она је једна је од само седам жена које су се неколико пута нашле на годишњој листи најутицајних људи на планети магазина "Тиме".
Када је у питању њен изглед, приписивали су јој бројне пластичне операције, а она каже да једино оперисала нос. Открила је и да је годинама носила перике. И не крије да су је у детињству звали ружно паче.
Када је реч о њеном љубавном животу, 2023. године се писало да је у вези са техничким могулом Шервином Пишеваром. Пре 10 година је уз помоћ сурогат мајке добила сина Јорка Бенка Асла.
Вређала крупније жене, па се угојила
Тајра Бенкс је често умела да позира без шминке, да би тиме поручила да је поносна на свој изглед. Хтела је и да пошаље поруку да поносно носи вишак килограма који је у међувремену добила, што је похвално, али и иронично јер је раније као прва жена и водитељка такмичења "Америца'с Неxт Топ Модел" критиковала крупније такмичарке уз коментаре да због килаже не могу да се баве манекенством.
Емисија је била поптуно контроверзна и критикована због расне дискриминације, исмевања физичког изгледа и емоциналне тортуре којој су такмичарке биле критиковане. Учеснице су биле изожене и претњама да се морају строго придржавати уговора како њихове породице не би испаштале. Шоу се емитовао од 2003. до 2018. године.
Тајра Бенкс у шестој деценији ради као манекенка
Бенкс је такмичаркама много тога замерала, али себи не броји ни килограме ни године. Њен став према свом изгледу, каријери и одлука да се у шездесетим интензивно бави манекенством и моделингом нису уопште спорни, али њени ставови о женској лепоти и сви скандали које је приређивала у "Америца'с Неxт Топ Модел" не могу лако да се забораве.
Тајра Бенкс је након повратка на писту потписала уговор са модном агенцијом ИМГ моделс, учествовала као манекенка на Недељи моде у Паризу, почектом ове године, позирала за часопис Ессенцеа и радила многе модне кампање. Рекла је да је права "ренесансна жена" која уме толико тога да ради. Подсећања ради, раније ове године покренула је продају свог сладоледа у Аустралији.
У пензију је отишла, јер се бојала да ће је одбацити због година. Данас подржава промене у светској моди захваљујући којима манекенством могу да се баве жене различиите грађе, киаже, и година. Све то је не тако давно критиковала у "Америца'с Неxт Топ Модел" .
Тајра Бенкс која је веома оштра на језику, добила је деведесетих достојну ривалку, Наоми Кембел која у борби за превласт на писти није бирала средства, па се њена конкуренткиња враћала кући уплакана и преплашена, а једном је и одустала од ревије због тензије и супарништва.
Наоми Кембел је тешко подносила и борбу са Жизел Бундшен јер је тешко делила главно место на ревијама, па када би дизајнери другом моделу доделили задатак да отвори или затвори модни шоу, није скривала нетрпељивост према конкуренцији.
Дугогодишња свађа је окончана 2005. године када је Наоми Кембел гостовала у емисији "Тхе Тyра Банкс Схоw" па се извинила Бенкс, што је Тајри значило "цео свет". Признале су да је медијско и индустријско подстрекивање имало велику улогу у њиховом сукобу.
(Блиц Жене)
БОНУС ВИДЕО: