Неки верују да свађе код парова сведоче о нескладу породичног живота, па се стога снажно држе у вештачким оквирима имагинарне смирености.

Други, напротив, верују да је живот без свађа знак хладноц́е, што значи да није важно колико често посуђе лети или сада још чешц́е гаџети, главна ствар је да су осец́ања жива. Али, најзанимљивије је да ц́е и једни и други бити потпуно у праву, посебно ако се оба ова мишљења споје негде на златној средини.
Чини се да нема ничег чуднијег од учења да се правилно свађамо, јер свако од нас има свој темперамент, своје погледе на живот и сопствена искуства која потичу из детињства, када су се родитељи свађали. Али ипак, постоје непобитне ствари које се морају прихватити како сукоб двоје заљубљених не би уништио везу. Јер покварити све је увек лакше и брже него преиспитати своју позицију у свађи.
Играње тениса
Класични обрачун се може замислити као обична тениска игра: оптужени сте, а ви заузврат кривите. И тако у круг. Са психолошке тачке гледишта, овакво понашање је последица осец́аја кршења личних граница, или, једноставније, осец́амо да смо понижени оптужбама.
Сходно томе, ми се свим силама трудимо да одбранимо своје достојанство, а у овом питању нема ништа лакше него узвратити.
Суштина ц́е, наравно, бити очигледна: из свађе око једног питања, људи често скачу на читав списак притужби једни на друге. И овде је најважније да умете да се зауставите у тренутку или пажљиво покушате да успорите противника, који вас удаљава од теме разговора. Нико не каже да морате да држите замерке у себи, али можете да изградите одређени оквир, обавезно изнесите своју притужбу, али не идите ван граница конкретне дискусије. Прво, тако ц́ете брзо завршити разговор који није најпријатнији, али истовремено важан за међусобно разумевање. И друго, нец́ете се покајати што се нисте суздржали и рекли превише.
И ти и цела твоја банда
Навика да у свађу убаците не само оне који су умешани вец́ и оне који вас, у принципу, нервирају, стандардна је грешка многих. Понекад се испостави да се пар посвађа око, рецимо, куповине намештаја, а у жару свађе испостави се да муж има одвратан укус, као и његова мајка. Па зашто намерно понижавати, само да би победили у свађи? О емоцијама често говоримо превише, међутим, понекад не зато што заиста тако мислимо, вец́ једноставно да бисмо узвратили.
Као резултат, страсти кључају, емоције се загревају, глас се распада. Знајте да се зауставите на време: почните ментално да бројите до сто, идите у другу собу, на крају.
Немате толеранције ни милости
Емоционално злостављање се често манифестује у позадини свађе. Штавише, људи често приписују интензитету страсти оне радње које се у ствари не могу толерисати или дозволити. На пример, систематско понижавање достојанства партнера, коришц́ење предмета за избацивање беса, посебно ако је емоционално важна ствар за „жртву“, „агресор“ је чешц́е користи.
Уцене и манипулације су, нажалост, често распрострањене управо у оном облику у којем их жене сматрају сасвим нормалним, односно као забране одређених радњи или жеља даме или девојке, које произилазе из њеног изабраника, уз претњу прекида везе или друге санкције.
Најважније је да сами схватите да свађа није ванредно стање у породици, вец́ само незадовољство или неслагање једног од партнера са стандардним емотивним излазом. То значи да у таквој расправи а приори нема места претњама, манипулацијама, оптужбама или понижавању људског достојанства.
Јер ломљење тањира је далеко од дивље страсти о којој сањају сви адолесценти, пре је реч о неадекватности одрасле личности која не уме да употреби говор као аргумент и показује своју немоц́. Овде је боље размислити да ли са овом особом треба да делите време у свом животу.
(Женски магазин)
БОНУС ВИДЕО