Oglas
· · Komentari: 0
SREDNJOVEKOVNI GRAD

RASKOŠNI MAGLIČ: Jedan od najlepših i najočuvanijih srednjovekovnih gradova prkosi vremenu (VIDEO)

Nalazi se u ibarskoj klisuri kod Kraljeva. Izgrađen je na potpuno fenomenalnom mestu, na vrhu brda, oko koga reka Ibar pravi oštru okuku čime podnožije brda okružuje sa tri strane.

1648027379_BOR_3793.jpg
Foto: Novosti Arhiva
Oglas

Čujemo da se pokušava obnova ovog fenomenalnog mesta što potpuno podržavamo i zovemo sve naše pratioce i ljubitelje srpskog srednjeg veka da obiđu ovu našu kraljevsku dolinu zajedno sa manastirom Žičom u kojoj će se održavati brojne svečanosti povodom proslave 8 vekova samostalnosti naše najvažnije institucije, Srpske pravoslavne crkve.

Maglič je još jedan u nizu gradova (pored Novog Brda, Smedereva itd.) kog su podigli Srbi. Nije postojao u antičko doba. Iako postoji pominjanje kralja Stefana Prvovenčanog kao ktitora, Maglič je najverovatnije sazidao kralj Uroš I Nemanjić (1241-1276) nakon strašne invazije Mongola na Srbiju kako bi sprečio njihove buduće prodore kroz Ibarsku klisuru i zaštitio dalji prilaz Raškoj i Kosovu i svojoj zadužbini Sopoćanima i Nemanjinoj Studenici.

Munjevito jačanje i širenje srpske države, dovodi do toga da Maglič gubi na vojnom i strategijskom značaju jer je postao utvrđenje u srcu države, daleko od granica i potencijalnih osvajača. Zato nije ni čudo da je u njemu bilo sedište srpskog arhiepiskopa Danila II (1324-1337) koji je iz Magliča upravljao sve većim i značajnijim poslovima Srpske crkve. Grad je obilovao prelepim hramovima, a u njemu je organizovano i pisanje i prepisivanje srpskih crkvenih knjiga.

Neposredno pred pad Smedereva 1459. godine, i Maglič pada pod turskom najezdom. NJegov raskoš i značaj kao crkvenog grada opada. Tokom Velikog bečkog rata između Austrije i Turske, koji je trajao od 1683. do 1699, Maglič postaje sedište ustanka lokalnih Srba koji oslobađaju i Koznik. Iz Magliča su organizovali uspešne udare po osmanlijskim posadama u drugim naseljima.

PROČITAJTE JOŠ: Tešila je PRINCEZU DAJANU zloslutnom rečenicom: GREJS KELI kao da je predvidela njihove TRAGIČNE SUDBINE

Nakon propasti ustanka, i Velike seobe Srba 1690. godine pod patrijarhom Arsenijem III Crnojevićem, Maglič se vraća u turske ruke i biva napušten i prepušten zubu vremena kao i većina utvrđenja širom Srbije.

Tokom Drugog srpskog ustanka (1815-1817) je kod Magliča postavljena zaseda Turcima koji su dolinom Ibra nadirali iz pravca Raške i Novog Pazara. Knez Miloš Obrenović je naredio vojvodi Radoslavu Jelečaninu da sakupi narod ibarskog kraja i tu zaustavi Turke, što je on i učinio.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas