Oglas
· · Komentari: 0

Šta znači SPF broj na kremi za sunčanje? Mnogi prave veliku grešku koja utiče na ZDRAVLJE KOŽE

Krema za sunčanje je neophodna kako bismo zaštitili kožu od štetnih sunčevih zraka

1655123644_vacation-2218989_1280-1-.jpg
Foto: Pixabay
Oglas

Oznaka proizvoda za zaštitu od sunca mora da sadrži broj faktora zaštite od sunca (SPF) da bi se označio nivo zaštite od UVB zraka i da se navodi da li je prošao test širokog spektra protiv ultraljubičastog (UVA) zračenja sunca.

Šta je zaštitni faktor (SPF)?

Kada provodimo vreme na suncu, izloženi smo dvema potencijalno štetnim vrstama zraka: UVA i UVB. Faktor zaštite od sunca (SPF) je broj, na primer, SPF15. Pokazuje koliko zaštite proizvod nudi od UVB svetlosti. Proizvod sa većim SPF brojem pružiće veću zaštitu.

Pročitajte još: Zašto sunce može da nas učini UMORNIM? Obratite posebnu pažnju na ove simptome

  • Niska zaštita: SPF je ispod 15
  • Srednja zaštita: SPF je 15 do 29
  • Visoka zaštita: SPF je 30 do 49
  • Veoma visoka zaštita: SPF je preko 50

Šta znači SPF?

SPF je naučna mera. Daje predstavu o tome koliko je manji rizik od oštećenja kože usled upotrebe kreme za sunčanje. Fokusira se na vreme koje je potrebno UVB zracima da prođu kroz kremu za sunčanje i izazovu da koža postane crvena, u poređenju sa vremenom kada nema kreme za sunčanje. Faktor se izračunava tako što se doza sunčevog zračenja koja je potrebna da izazove crvenilo kože podeli sa dozom potrebnom da izazove crvenilo bez kreme za sunčanje, piše Medical news today.

Pročitajte još: Idealan napitak za početak dana: Dodajte vodi DVE NAMIRNICE i povećajte hranljive vrednosti

Ako je potrebno 15 puta duže da koža pocrveni sa kremom za sunčanje nego bez nanošenja kreme za sunčanje, SPF je 15. U teoriji, ako bi, pod određenim UV uslovima, bilo potrebno 10 minuta da nezaštićena koža počne da postaje crvena, krema za sunčanje sa SPF 30 bi to sprečila 300 minuta, odnosno 5 sati, što je 30 puta duže.

Pogrešno jemisliti da sa većim SPF-om osoba može duže vremena da provede na suncu, često se nailazi na ovo mišljenje.

Drugi faktori koji imaju uticaj:

  • vremenski uslovi
  • doba dana
  • tip kože
  • kako se nanosi losion

Efekat blokiranja zraka nestaje nakon najviše 2 sata. Nakon toga, losion će morati ponovo da se nanese.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas