Oglas
· · Komentari: 0

AKO VAŠ LJUBIMAC NE PRIHVATA VAŠEG PARTNERA: Ovi saveti vam mogu pomoći da prevaziđete jaz između njih

Dolazak partnera u vaš život znači i dolazak nove osobe u život krznenog člana porodice

1741863459_shutterstock_2496426851.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Vlasnici ljubimaca jako dobro znaju da otpočinjanje novog emotivnog odnosa nije samo jako romantičan i uzbudljiv period njihovih života, već često i jako stresan. Dlake svuda po garderobi ili krevetu partneru mogu smetati, ali se to obično lako prevaziđe, dok je netrpeljivost ljubimca prema nekoj osobi već nešto što može napraviti problem. 

Zbog čega se negativan stav prema vašem partneru uopšte javlja kod pasa i mačaka i kako se može prevazići taj jaz između ljubimca, koji je kao član porodice, i novog partnera, koji bi to možda želeo jednog dana da postane? Odgovore na ova pitanja daje veterinar čiji saveti će vlasnicima ljubimaca biti zlata vredni.

Zbog čega se dešava da ljubimci ne prihvataju novog partnera

Baš kao i nama, ljudima, i našim krznenim prijateljima pojedine stvari mogu smetati. Razlika je u tome što mi o onome što nam smeta možemo jasno reći, dok životinje mogu da koriste samo neverbalnu komunikaciju kako bi iskazale svoje nezadovoljstvo. Nekada je to šištanje, nekada ležanje, lavež, a nekada i puko ignorisanje postojanja partnera.

"Netrpeljivost se ljubimaca javlja najčešće zbog promene njihove rutine, ali i usled postojanja novih mirisa, koji u njima možda izazivaju osećaj nelagode", pojašnjava stručnjak. Osim toga, ljubimci jako dobro čitaju govor tela i osećaju energiju ljudi, a ako je partner nervozan ili preuzbuđen, oni to mogu protumačiti kao neki vid pretnje.

Kako pomoći ljubimcu da prevaziđe netrpeljivost prema novom partneru

Ono što je u ovoj situaciji najvažnije jeste strpljenje - forsirati zbližavanje ljubimca i partnera se nikako ne preporučuje, jer ili neće doneti nikakve rezultate, ili može eskalirati i samo napraviti problem. Dakle, ka njihovom zbližavanju treba ići postepeno, malim koracima, sve dok tenzija između dve strane ne počne da nestaje. 

Najbolje bi bilo da se prvo naredno druženje između partnera i ljubimca odvija na neutralnom terenu, dakle - ne u vašoj i ne u partnerovoj kući. Šetnja u parku je idealna za to (ako je u pitanju pas), jer onda on neće imati potrebu da se ponaša teritorijalno i zaštitnički, što će pogodovati pozitivnoj atmosferi, prenosi Hafington Post.

Mali znakovi pažnje prijaju i krznenim članovima porodice

Ako je tenzija među njima i dalje prisutna, možete pozajmiti neki deo njegove garderobe (majicu, duks,...) i ostaviti ga u blizini ljubimca. On će sasvim sigurno po mirisu osetiti da se u prostoru nalazi nešto novo i imati potrebu da to omiriše. Malo-pomalo, pas ili mačka će se navikavati na novi miris, što će doprineti i prihvatanju partnera. 

Naklonjenost ljubimca se može na neki način "kupiti", stvaranjem pozitivnih asocijacija: partner, primera radi, može sa sobom doneti neku igračku za vašeg ljubimca ili mu kupiti neku poslasticu koju on voli. "Nagrađivanje željenog ponašanja može pomoći ljubimcu da novog partnera poveže sa nečim dobrim", pojašnjava veterinar. 

Novi partner je samo "dodatak" vašoj porodici

Uključivanje partnera u dnevne aktivnosti koje imate sa vašim ljubimcem je takođe od velike važnosti za obe strane. Neka on učestvuje u hranjenju, izvođenju u šetnje, četkanju, igri i drugim aktivnostima - navići će se na nove obaveze, odnosno "radne zadatke", a ujedno će ga i ljubimac brže prihvatiti jer se uklopio u njegovu rutinu. 

Ništa manje važno nije ni omogućiti ljubimcu da se oseća jednako važnim u vašem životu - to što sada imate partnera ne znači da on treba da postane centar vašeg svega, a ljubimac da bude zanemaren. Osećaj zapostavljenosti nikako ne bi trebalo da postoji, a kako biste to izbegli, postarajte se da se sa svojim ljubimcem češće mazite i igrate.

(RT)

 

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas