· · Komentari: 0
MOBILNI TELEFONI

SKRAĆENICE, smajliji, evo koliko dece danas NE ZNA da GOVORI!

Mladi govore u skraćenicama, a umesto da rečima izraze osećanja, upotrebljavaju emotikone (smajlije).

1602232974_Depositphotos_58724121_xl-2015.jpg
Foto: Depozitfoto

Više od tri četvrtine adolescenata koristi pametne telefone svakog dana, a svaki četvrti tinejdžer je na društvenoj mreži gotovo neprestano, dok 56 odsto njih internetom “surfuje” više puta dnevno, pogotovo pred spavanje. To je pokazala studija američkog istraživačkog centra “Pju”.

Pročitajte još: OSAM tajni MONTESORI vaspitanja: Najvažnije je TREĆE PRAVILO, da li ga vi primenjujete?

Ovakve navike su sve opasnije, pa se, pokazuju studije, negativno odražavaju na pažnju tinejdžera, koji ne uspevaju da održe fokus, imaju problem sa samopouzdanjem jer se stalno mere sa vršnjacima sa društvenih mreža, a pritom ne umeju da razgovaraju i da se verbalno izraze, nego u očima starijih to izgleda kao nemušti jezik.

Skraćenice i smajliji
Osnovni problem je u tome što, izražavanjem u skraćenicama i smajlijima, ne razgovaraju suštinski, pa kada ih druga strana povredi, razočara ili uvredi, ne znaju ni kako to da joj saopšte, što važi i za odsustvo povratne reakcije.
Ne umeju da razgovaraju i da se izraze...

Oni istovremeno u tome ne vide nikakav problem, već misle da se sasvim ispravno i zdravo ponašaju. Istraživanje je pokazalo da u takvoj konstelaciji snaga, mladi ne uspevaju da uspostave ili održe kvalitetan odnos, kako prijateljski, tako i partnerski.

Tako nastaje vakuum u odnosu koji se uglavnom završava bez potrebe za udubljivanjem u stvari i rešenjem problema.

Pročitajte još: Koliko REČI treba da znaju TROGODIŠNJACI? Ovo je ODGOVOR

Kako su mladi po prirodi stvari zatvoreni u tom uzrastu, boravak u virtuelnom svetu ih čini dodatno introvertnim, što će se tek negativno odraziti u kasnijem dobu.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.