Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ЊЕГОВА СМРТ ЈОШ УВЕК ЈЕ МИСТЕРИЈА! Био је најпопуларнији српски писац, а онда се убио

На данашњи дан 1984. године српски писац Бранко Ћопић, један од најплоднијих и најпопуларнијих писаца после Другог светског рата извршио је самоубиство.

1742980963_111.jpg
Фото: Принтскрин/Yоутубе/ РТС Трезор - Званични канал
Oglas

Хумориста, аутор родољубиве и дечије поезије, Ћопић се сматра настављачем традиције сеоске приповетке српског реализма Кочића, Ћоровића и Веселиновића ("Под Грмечем", "Доживљаји Николетине Бурсаћа", "Глуви барут", "Осма офанзива", "Башта сљезове боје").

Међутим, његова смрт остала је мистерија до дан-данас.

Биографија

На први дан 1915. године, у маленом селу Хашани, под планином Грмеч, родио се Бранко Ћопић, један од највољенијих писаца са ових простора. Његово детињство, обележено безбрижним играма и маштовитим причама, касније ће постати инспирација за стварање дела уз која су расли читаоци свих генерација.

Ћопић је одрастао окружен природом и народним причама које су препричавали старији, посебно његов деда Раде. Већ као дечак, показивао је дар за песничко изражавање, а прве стихове је посветио свакодневним догађајима у свом селу. Његова мајка Соја знала је рећи да је "Бранко говорио у римама пре него што је научио да пише".

Школовање га је одвело из Хашана у Бијељину, Бањалуку, Сарајево, па све до Карловца, где је завршио Учитељску школу. Али Бранков пут није био лак. Прву ноћ у Београду, куда га је довела жеља за наставком школовања, провео је на клупи испод моста. Тај град ће касније постати његов дом, али и место где је проживео најсветлије и најтамније тренутке.

Бранко Ћопић није био само писац дечјих прича. У својим делима често је отварао питања друштвене правде, људских слабости и манипулације. Његова "Јеретичка прича" из 1950. године изазвала је жестоке реакције државног врха, па чак и критике Јосипа Броза Тита. Ћопић је кроз сатиру прозивао елиту због одступања од идеала правде и једнакости, не плашећи се последица.

- Нисам рођен да пузим - често је говорио, истичући своју оданост истини, па макар она била непријатна.

Ћопићев хумор био је нераскидиви део његове личности. Чак и у најтежим тренуцима, умео је да пронађе разлог за смех. Волео је да говори, "нема ништа лепше од шале која нас подсети да смо живи".

У његовој биографији памте се његове анегдоте о првом хонорару, батинама које је добио од мајке због песме о свадбеној тучи у селу. Ипак, тај дечак са Грмеча одрастао је у писца који је зналачки владао речима, доносећи смех, али и поуку. За живота је стигао да буде и партизан, уредник часописа, стални члан Српске академије наука и уметности (САНУ), лауреат бројних награда.

Ћопић је живот окончао 1984. године, скочивши са Бранковог моста у Београду. Тај чин остао је мистерија.

Оставио нам је непролазна дела - "Орлови рано лете", "Башта сљезове боје", "Јежева кућица", "Доживљаји мачка Тоше", "Магареће године", "Не тугуј бронзана стражо"...

(Информер)

 

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas