Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ЈАПАНСКИ НАЧИН ШТЕДЊЕ НОВЦА: Настао је пре 100 година, а може вам помоћи да боље располажете својим финансијама

Овај начин штедње је осмислила јапанска новинарка Хани Мотоко 1904. године

1696933157_Foto-Shutterstock-stednja.jpg
Фото: Схуттерсток
Oglas

Неко држи паре у сламарици, неко у банци, неко штеди тако што купује на снижењу, а неко успева да направи „штек“ тако што позајмуљује новац пријатељима где су „на сигурном“, а Јапанци имају један сасвим другачији систем.

Њихов метод штедње, који је још 1904. година осмислила новинарка Хани Мотоко носи назив „какеибо“ што у преводу значи „рачуноводство домаћинства“. Читав век касније, овај начин уштеде и даље се широко примењује, а најбоље „делује“ код оних који воле да шопингују и трошкаре новац на непотребне ствари…

Први корак је да записујете све трошкове у свеску. Други корак је прављење месечног календара примања. У свесци исцртајте четири ступца за четири недеље у месецу. Почетком месеца упишите плату и обележите је једном бојом, а испод сваки други додатни приход, које ћете такође обележавати другим бојама.

Затим, нацртајте табелу у којој ћете уписати колико новца бисте волели да уштедите тог месеца. Последњи корак је табела у коју ћете унети све обавезне трошкове – станарина, рачуни за струју, инфостан, интернет, телефон, храна, хемија и сл…

Веома важно је и да се запишете све на шта бисте потрошили новац, а шта вам није неопходно. Ови листу поделите на категорије: трошкови живота, забава, образовање и култура, итд. На крају сваког месеца анализирајте трошкове и проверите да ли сте се држали у својим оквирима, преноси крстарица.цом.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas