Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ВОЛОНТЕРА: Моћ колективне акције

МЕЂУНАРОДНИ дан волонтера обележава се 5. децембра сваке године, са циљем да се укаже на значај и промовише допринос волонтера у различитим областима. Овај дан је такође прилика да се подстакне и подржи волонтерски рад и ангажман, као и да се подигне свест о вредностима и бенефитима волонтирања за појединце, заједнице и друштво у целини.

1705400892_429848_viber-image-2023-12-04-23-32-28-365_f.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Овај дан је успостављен од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1985. године, као одговор на све већу потребу за солидарношћу и сарадњом у свету који се суочава са многим изазовима и проблемима.

Тема овогодишњег Међународног дана волонтера је:                            Моћ колективне акције

Волонтирање је једна од најплеменитијих и најкориснијих активности коју можемо да обављамо и којом показујемо нашу хуманост, солидарност, алтруизам и емпатију према другима. Волонтирањем доприносимо решавању различитих друштвених и глобалних проблема, као што су сиромаштво, неједнакост, дискриминација, необразованост, бројни еколошки изазови, учимо нове вештине, стичемо нова знања, ширимо видике и развијамо наш потенцијал. Осим што пружамо лични допринос, волонтирањем стичемо нове пријатеље, контактеи мреже које обогаћују наш приватни и пословни живот.

Волонтирањем постајемо бољи људи и градимо бољи свет

Зато је Међународни дан волонтера, који се обележава 5. децембра, веома важан догађај који нас подсећа на нашу моћ и одговорност да утичемо на промене које желимо да видимо у свету. 

Универзално волонтирање је оно које је доступно и приступачно за све људе, без обзира нагодине, пол, националност, вероисповест, образовање, занимање, материјални статус...

Квалитетно волонтирање је оно које је добро организовано, планирано, спроведено и евалуирано, које пружа адекватну обуку, подршку, надзор и признање волонтерима, које поштује етичке и професионалне стандарде и принципе.

Утицајно волонтирање је оно које има позитивне и мерљиве ефекте и резултате на појединце, заједнице и друштво, које доприноси остваривању циљева одрживог развоја, које ствара синергију и партнерство са другим актерима и секторима.

Фото: НИС

Постоје многи добри примери из праксе који показују да је могуће направити позитивне промене и постићи боље резултате кроз волонтирање.

Према извештају Волонтерског центра Србије, више од 600.000 људи у Србији се бави волонтирањем, што чини 12% становништва, а корпоративни волонтеризам је од изузетног значаја. У тој врсти волонтеризма нарочито се истиче компанија НИС са својим Клубом волонтера који је основан 2018. године. Један је од највећих Клубова волонтера у нашој земљи и броји скоро 2000 чланова. Током пет година активног деловања, чланови Клуба волонтера  су реализовали 80 волонтерских акција уређујући бројне здравствене и установе социјалне заштите, зелене површине и излетишта, допремајући воду, поклоне и различите потрепштине осетљивим члановима наше заједнице и реализујући едукативне циклусе на значајне теме и ка различитим циљним групама. Само у овој години волонтери НИС-а су у корист заједнице остварили 1.000 сати волонтирања. Посебно је занимљиво да компанија НИС организује интерни волонтерски конкурс на ком запослени могу да предложе и изаберу волонтерске акције које ће потом и реализовати у својим заједницама.

„Мислим да свако од нас може да издвоји један дан, да уради нешто добро за заједницу, без обзира на то да ли пружамо помоћ физички, кроз неко уређивање, финансијски или макар обраћањем пажње на некога. Сјајан је осећај и када са другим људима радите нешто добро и тако развијате тимски дух, и то је заиста нешто посебно. Једноставно, неко ко није волонтер не може да доживи добар осећај који ми имамо када делимо нешто са другима и када можемо да им помогнемо, а то заиста нема цену“, рекао је Ђорђе Радовановић, члан Клуба волонтера компаније НИС.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas