Glavna zvezda filma "Grk Zorba", preminula je u 96. godini
Smrt legendarne glumice, potvrdio je potparol grčkog ministarstva kulture. Uzrok smrti još uvek nije poznat, ali kako se 2018. godine pisalo, Irena je bolovala od Alchajmera,
Irena Papas, bila je grčka glumica i pevačica koja je igrala u preko 70 filmova u karijeri dugoj više od 50 godina. Stekla je međunarodno priznanje kroz popularne nagrađivane filmove kao što su "The Guns of Navarone" i "Grk Zorba".
Pročitajte još: UJEDINJENI: Megan Markl i princ Hari pridružili se Vilijamu i Kejt dok dočekuju kovčeg kraljice Elizabete (FOTO)
Bila je moćan protagonist u filmovima uključujući "The Trojan Vomen" i "Ifigenia" (1977). Igrala je naslovne uloge u "Antigoni" i "Elektri".
Osvojila je nagrade za najbolju žensku ulogu na Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu za film "Antigona" i od Nacionalnog odbora, za reviziju za film "The Trojan Women". Njene nagrade za karijeru uključuju nagradu "Zlatna strela" 1993. na Međunarodnom filmskom festivalu u Hamptonsu i nagradu "Zlatni lav" 2009. na Bijenalu u Veneciji .
Irena Papas je rođen kao Irene Lelekou 1926. godine, u selu Chiliomodi , izvan Korinta u Grčkoj. Njena majka, Eleni Prevezanou , bila je učiteljica, a otac Stavros Lelekos je predavao klasičnu dramu u školi Sofikos u Korintu. Glumom je počela, kako je navela da se bavi od malena, praveći lutke od krpa i štapova,.
KARIJERA
Otkrio je Elia Kazan u Grčkoj, gde je stekla široku slavu. Njeno prvo filmsko delo bilo je mala uloga u "Palim anđelima" Nikosa Ciforosa iz 1948. Pažnju je počela je da privlači ulogom u filmu "Friksosa Ilijasisa" iz 1952.
Grčki filmski stvaraoci su je smatrali nekomercijalnom glumicom, a ona se okušala u inostranstvu, potpisavši ugovor sa Luk Filmom u Italiji, gde je publicitet "Mrtvog grada" bio dovoljan da je predstavi kao filmsku zvezdu. Igrala je u Luksovim filmovima "Atila i Teodora", carica robova iz 1954. godine , koji su privukli pažnju Holivuda. Usledili su mnogi drugi filmovi, kako u Grčkoj, tako i u inostranstvu.
Bila je vodeća figura u bioskopskim transkripcijama antičke tragedije, igrajući naslovne uloge u "Antigoni" Džordža Cavelasa i "Elektri", Majkla Kakojanisa, sa svojim moćnim portretom osuđene heroine, ovo joj je donelo status zvezde. Igrala je Helen u Kakojanijevoj "The Trojan Women" sa Katarin Hepbern.
Tečno je govorila italijanski, a mnogi njeni filmovi su snimljeni na tom jeziku. Rekla je da je Kakojanis jedini režiser sa kojim se osećala prijatno, opisujući sebe kao "previše poslušnu" da bi se suprotstavila drugim rediteljima.
HOLIVUD
Najveću međunarodnu popularnost doživela je sa filmom "Grk Zorba" iz 1964. koji je zasnovan na istoimenom romanu Nikosa Kazantzakisa.
PORODICA
Godine 1947. udala se za filmskog reditelja Alkisa Papasa, a čeriri godine kasnije su se razveli. Nakon što je 19954. godine, upoznala je Marlona Branda sa kojim je imala dugu ljubavnu vezu, koju su u to vreme držali u tajnosti.
Pedeset godina kasnije, kada je Brando umro, izjavila je da nikada nije u životu nekoga volela, kao njega .
- On je bio velika strast mog života, apsolutno čovek o kome sam najviše brinula, a takođe i onaj koga sam najviše cenila, dve stvari koje je generalno teško pomiriti“.
Njen drugi brak je bio sa filmskim producentom Žozeom Konom 1957. godine, ali je ubrzo taj brak poništen. Bila je tetka filmskog reditelja Manousosa Manousakisa i glumca Ajasa Mantopulosa.
Pročitajte još: Ona je nova devojka LEONARDA DI KAPRIA? Ima više od 25 godina i jedna je od najpoznatijih manekenki na svetu (FOTO)
Godine 2003. bila je u upravnom odboru Fondacije Anna-Marie , fonda koji je pružao pomoć ljudima u ruralnim oblastima Grčke. Godine 2018. objavljeno je da već pet godina boluje od Alchajmerove bolesti . Umrla je 14. septembra 2022., a poslednje godine provela u Čiliomodiju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU