Oglas
· · Komentari: 0
garderoba

Da ODEĆA DUŽE TRAJE: Pratite ove SAVETE

Pranje odeće, zaštita od moljaca, rupice, pocepana tkanina - pogledajte savete kako da vam odeća duže traje.

1597409280_117666994_776678953075775_4030199248585947418_n.jpg
Foto: Deposit
Oglas

1. Pranje odeće

Koliko god novca trošili na odeću, uvek bi trebalo da može da podnese pranje. Zaboravite na uverenja da samo skupa odeća traje, jer to nije istina. Nebrojeno puta se dogodilo da nam se dizajnerske krpice unište u rekordnom roku, što nije bio slučaj sa komadima koje smo platili neuporedivo manje.

Foto: Pixabay

Pročitajte još: Ovi LETNJI komadi garderobe NOSIĆE se na JESEN

Svima koji žele da sačuvaju svoju odeću od uništavanja stručnjaci preporučuju da je ređe peru. Mnogi odeću peru već nakon prvog nošenja, što je pogrešno i potpuno nepotrebno, osim ako nije upila neugodan miris ili je stvarno prljava.

Često pranje dovodi do oštećenja odeće!

Odeću uvek perite na 30 stepeni (osim ako nije riječ o odeći za bebe koju je potrebno sterilisati na visokoj temperaturi). Bilo bi dobro da odeću tokom svakog pranja perete u posebnim vrećicama za pranje koje sprečavaju propuštanje mikrovlakana od ođeće koja završavaju u vodi.

Takođe nije poželjno ni da odeću sušite u sušilici, pogotovo ne vunene komade. Najbolje je da je otresete i okačite na sušilo ili štrik da se osuši prirodnim putem. Postoje i brojni sprejevi za osveživanje odeće za lepši miris.

Pročitajte još: Koje BOJE ćemo nositi JESENI 2020?

Foto: Pixabay

2. Čuvajte odeću od moljaca

Sigurno vam se dogodilo da na odeći vremenom pronađete rupice. Za to može biti kriva mašina za pranje, ali najčešće su krivci moljci koji se njom hrane. Zato investirajte u drvene kuglice protiv moljaca i jastučiće lavande koji će ih sprečiti da naprave štetu.

3. Dugmići i porubi

Ukoliko je na vašoj odeći 'otišao' porub ili vam se odšilo dugme, to vrlo lako možete popraviti i sami. Sve što vam je potrebno su makaze i skromni komplet za šivanje. Internet je odlično mesto na kojem možete potražiti tutorijale koji objašnjavaju kako porubiti ođeću i zašiti dugme. Zapamtite da šavovi ne moraju izgledati savršeno. Važno je samo da spolja izgleda dobro. Na kraju krajeva, ako i ne uspijete u svom domu, uvek postoji krojačica koja će to ispraviti za čas posla.

Pročitajte još: STILISTI kažu: Ove stvari NE KUPUJTE

4. Pocepana odeća

Ukoliko su se vaše omiljene pantalone pocepale, to ne znači da ih automatski morate baciti. Ako pocepani deo ne može da izgleda kao modni detalj, na pantalone uvek možete zašiti efektni komad tkanine i na taj način ih učiniti originalnim.

Ne morate odmah baciti sve što se pocepalo, nešto može i da se popravi!

Osim klasičnih zakrpa postoji i metoda šašiko, popularna u Japanu, koja podrazumeva popravak i dekoriranje različitim motivima, uzorcima i linijama pomoću belog konca. Isto možete učiniti služeći se koncem u bilo kojoj drugoj boji i napraviti sami kul izvezenu zakrpu.

Foto: Pixabay

5. Što ako komadu odeće nema spasa?

Postoje i slučajevi kada odeći stvarno nema spasa, poput fleke koja nikako ne odlazi sa majice. Tada se možete poslužiti dobrom starom tie-dye tehnikom koja je bila popularna devedesetih.

Pročitajte još: Ova modna sezona je u znaku TUFNICA: Evo kako ih sve možete nositi i kombinovati

Uništenu haljinu možete pretvoriti u top ili u suknju, a maksi haljinu skratiti na midi dužinu koja je poslednjih godina vrlo popularna. Ako je pojedini odevni komad do te mere uništen da nema smisla truditi se da ga spasete, uvek ga možete iseći na manje komade koje ćete koristiti umesto krpe za čišćenje.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas