Oglas
· · Komentari: 0

Kada se javlja INTOLERANCIJA NA LAKTOZU? Prepoznajte simptome kod deteta

Ako se zbog čaše mleka ili nekog slatkiša vaše dete žali na uznemiren stomak, možda ćete se zapitati da li je za to kriva netolerancija na laktozu

1668696435_profimedia-0228255816.jpg
Foto: profimedia
Oglas

Deca koja su intolerantna na laktozu ne proizvode dovoljno laktaze, prirodnog enzima u digestivnom traktu koji razlaže laktozu. Da biste tačno utvrdili da li vaše dete ima ovaj problem, važno je da budete svesni znakova i simptoma.

Laktoza je šećer koji se nalazi u hrani koju mnoga deca vole, uključujući mleko, sladoled i meke sireve. Takođe je prisutan u nekim pekarskim proizvodima, prelivima za salatu, sosovima, slatkišima i drugoj hrani, za koju ne očekujete da je rizična. Majčino mleko i formule za odojčad takođe sadrže laktozu.

Pročitajte još: Vaše dete ima ČESTE IZLIVE BESA? Ovo su šest načina na koje možete da se izborite sa ovim problemom

Ako se zbog čaše mleka ili nekog slatkiša vaše dete žali na uznemiren stomak, možda ćete se zapitati da li je za to kriva netolerancija na laktozu.Deca koja su intolerantna na laktozu ne proizvode dovoljno laktaze, prirodnog enzima u digestivnom traktu koji razlaže laktozu. Da biste tačno utvrdili da li vaše dete ima ovaj problem, važno je da budete svesni znakova i simptoma.

Laktoza je šećer koji se nalazi u hrani koju mnoga deca vole, uključujući mleko, sladoled i meke sireve. Takođe je prisutan u nekim pekarskim proizvodima, prelivima za salatu, sosovima, slatkišima i drugoj hrani, za koju ne očekujete da je rizična. Majčino mleko i formule za odojčad takođe sadrže laktozu.

Znaci da vaše dete ne podnosi laktozu

Ako je vaše dete netolerantno, što više laktoze konzumira, to će simptomi biti izraženiji. Evo nekih na koje treba da pazite, posebno nakon što vaše dete jede mlečne proizvode:

  • Izraženi gasovi, posebno kada vaše dete jede mlečne proizvode
  • Vodena dijareja sa gasovima
  • Nadimanje stomaka i mučnina
  • Osip na koži i česte prehlade
  • Bol u stomaku i grčevi

Roditelji ponekad mešaju netoleranciju na laktozu sa alergijom na mleko . Iako ova dva imaju slične simptome, to su veoma različita stanja. Alergija na mleko je ozbiljna reakcija imunog sistema koja se obično javlja u prvoj godini života. Intolerancija na laktozu je problem sa varenjem koji se retko viđa kod beba.

U kom uzrastu se javlja netolerancija na laktozu

Intolerancija na laktozu zapravo nije česta kod tek rođenih beba i obično se pojavljuje tek nakon treće godine kod dece koja su rođena u punom terminu. Sve bebe se rađaju sa laktazom u crevima. Kako rastu, enzim laktaze se smanjuje.

Bebe koje su rođene prerano imaju veću verovatnoću da imaju neku vrstu netolerancije na laktozu koja se zove razvojni nedostatak laktaze. Ovo stanje obično traje samo kratko vreme nakon rođenja. Međutim, većina nedonoščadi će moći da konzumira formulu koja sadrži laktozu i majčino mleko.

Pročitajte još: KAKO VASPITATI SINOVE: Šest saveta koji će vam pomoći da dečacima "usadite" prave vrednosti

Simptomi intolerancije na laktozu mogu početi u kasnom detinjstvu ili adolescenciji, a mogu postati uočljiviji u odraslom dobu.

Osim nelagodnosti povezane sa ovim simptomima, intolerancija na laktozu je neopasan poremećaj bez dugotrajnih komplikacija. Simptomi se mogu izbeći ograničavanjem određenih namirnica u ishrani vašeg deteta.

Dijagnoza i promene u ishrani

Prilično je lako testirati netoleranciju na laktozu. Radi se pomoću testa disanja na laktozu, kojim se meri nivoe vodonika u dahu nakon konzumiranja laktoze. Povišeni nivoi vodonika u dahu ukazuju na nepravilno varenje laktoze, što može ukazivati na netoleranciju na laktozu. Kod male dece i one koja ne mogu da urade test disanja, primenjuje se eliminacija hrane koja sadrži laktozu tokom dve do četiri nedelje. Iako ne postoji lek za ovaj problem sa varenjem, neke promene u ishrani mogu napraviti ogromnu razliku za vaše dete. 

BONUS VIDEO

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas