Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

САВЕТИ ЗА МРШАВЉЕЊЕ ПОСЛЕ 40. ГОДИНЕ: Ево које су најчешће грешке због којих жене не могу да се отарасе сувишних килограма

Најбољи савети за мршављење после 40. године

1711634178_Foto-Shutterstock-mrsavljenje1.jpg
Фото: Схуттерсток
Oglas

На процес мршављења утичу многи фактори. Иако често кривимо исхрану и угљене хидрате или вежбање које нас исцрпљује без резултата, међу „кривцима” за неуспех налазе се и године, али и хормони, који с временом одређују промену односа између мишићне масе и масти. „Са старењем, процес мршављења је тежи. Временом код оба пола мишићна маса почиње да се смањује, а неправилна исхрана може допринети брзом повећању масних наслага“, каже Адријан Копчеа, лекар специјалиста за дијабетес, метаболичке болести и исхрану.

После 40. године метаболизам је спорији

Ако током адолесценције метаболизам функционише, у већини случајева, као швајцарски сат, с временом се ствари мењају. И то се такође види на вашој слици. Иако водите рачуна о исхрани и трудите се да вежбате онолико колико вам густ распоред дозвољава, лакше почињете да се гојите, а када желите да смршате, ствари не иду тако брзо као пре. Хормонске промене, стресни периоди када се не хранимо како треба и килограми нагомилани током трудноће такође се виде када је посреди дебљање. Све ове промене чине метаболизам „споријим“ после 40. година, а сагоревање калорија се смањује.

Хормонске промене препрека за мршављење

У менопаузи је теже изгубити тежину. Поред тога што сагоревање више није тако брзо као са 20 или 30 година, хормонске промене које настају утичу на резултате дијета које се држе у овом периоду. „Током менопаузе, често се стварају масне наслаге на стомаку. Објашњење лежи у вишеструким интеракцијама између женских хормона (естрогена) који се смањују у менопаузи и других хормонских фактора, као што су инсулин, кортизол и лептин. Зато је процес мршављења тежак“, објашњава нутрициониста Адријан Копчеа. Потешкоће када је реч о исхрани имају и особе треће животне доби, код којих је мишићна маса смањује. „Дијете које држе старији људи имају пропорционално веће деструктивне ефекте. Осим тога, физичка активност код старијих људи може бити ограничена, често због проблема са зглобовима или пак због неких других кардиоваскуларних или неуролошких стања“, каже нутрициониста.

Која решења постоје?

Килограми су се накупили, а дијете не дају очекиване резултате иако их се придржавате књишки? „Први корак који можете предузети да бисте стимулисали метаболизам јесте да прилагодите своје навике у исхрани распореду и потребама. Да бисте смршали на здрав начин, у било којој доби, потребна вам је правилна исхрана, редовна физичка активност и управљање стресом. Много пута исхрана може бити неодговарајућа због промене осећаја глади, али и због породичног окружења које често долази до изражаја“, каже нутрициониста. Да бисте смршали на здрав начин, важно је да осмислите програм који укључује три главна оброка дневно (јутро, ручак и вече) и две ужине; укључите лагана јела у исхрану, избаците пржену храну и слаткише, да замените слатке или слане грицкалице воћем и обраним млеком, у исхрану уврстите намирнице које имају низак садржај калорија, али дају енергију (комбинација јогурта и воћа, млечних и овсених пахуљица итд.).

Жене или мушкарци – ко теже губи килограме?

Када је посреди губитак килограма, жене немају среће као њихови партнери, кажу стручњаци. Хормонске промене које се дешавају током времена, потом трудноћа, али и смањен ниво мишићне масе јесу препреке које женама не дозвољавају да одржавају форму тако лако као мушкарци. Студије које су спровели научници са Универзитета у Мисурију, САД, показале су да мушкарци сагоревају калорије чак и када се одмарају, што је предност у којој жене не могу да уживају. Резултати исте студије такође су истакли чињеницу да жене теже губе тежину од мушкараца и због избора хране. Док мушкарци више воле месна јела, жене су те које уносе више угљених хидрата, а они се теже варе.

(Сенса)

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas