· · Коментари: 0
водич који је свима потребан

Како одабрати најбољу НАМИРНИЦУ на полици у супермаркету? Тиквица се бира по величини, а парадајз по тежини

Слатка лубеница има браон стабљику, а пронаћи ћете свежу пилетину ако проверите њен датум паковања

1652715784_supermarket-g5cc692e17_640.jpg
Фото: Пиксабеј

Чак и ако мислите да је ваша торба за куповину пуна свежих производа, можда нисте искористили сва своја чула да одаберете оне најбоље. Додиривање десног дела диње или провера доњег облика паприке може да утиче на укус наших јела.

Прочитајте још: Доручак који ће вам дати енергију: Започните дан "бомбом протеина"

Ево како да одаберете следеће намирнице: 

1. Хлеб

Идите на етикету са састојцима и потражите прву реч на листи. Ако је у питању „брашно од целог зрна“, направили сте добар избор. Ово брашно ће вам обезбедити више влакана и витамина од „обогаћеног бељеног брашна“.
Лагано притисните хлеб. Ако се врати у првобитни облик, ово је квалитетан хлеб. Ако вам отисак прста остане на хлебу, то може бити знак погрешног процеса печења или да је претходно био замрзнут.

2. Пилетина

Морамо да проверимо различите боје реза. Ако има кожу, требало би да буде блеђа од меса. Ако је кожа пилетине жута или светло смеђа, оставите је на полици. Месо мора бити чврсто, бело до светло смеђе, влажно и без крви. Ако ивице изгледају суво немојте је узимати. Не проверавајте датум истека, уместо тога проверите датум паковања . Ако је у контејнеру дуже од 2 дана, оставите је у супермаркету.

3. Лубеница

Погледајте стабљику. Ако лубеница има суву, смеђу стабљику , то значи да је зрела и спремна за јело.
Проверите интензитет жутих подручја лубенице. Овај жути део одговара времену које је воће одмарало на земљишту повезаном са биљком. Ако има тамножуту мрљу , биће слатка лубеница. 

4. Парадајз

Кад год је могуће, избегавајте куповину парадајза у  пластичним посудама . То је зато што нећете моћи да проверите да ли су свежи, а иста посуда може да садржи комаде у различитим стањима зрења. Кожа треба да буде глатка и чврста и када је узмете, требало би да осетите константну тежину. Зрели парадајз може удвостручити тежину незрелог парадајза.

5. Диња

Кора слатке диње не би требало да буде превише зелена. Ако има жуте тонове, то значи да је диња провела довољно времена на земљи примајући сунчеву светлост и стога ће бити слађа. Узмите дињу и куцните је са стране. Ако вибрира,  Додирните 2 краја диње и мало притисните. Ако су мекане, диња ће бити слатка.

6. Паприка

Прво треба проверити да ли паприка има интензивну боју без мрља. Када је одаберете, мора имати конзистентну тежину.
Онда морате  погледати испод. Ако има 2 или 3 избочине, биће горчија него ако има 4 избочине. Насупрот томе, паприка са 3 избочине са доње стране има мање семенки што је може учинити практичнијом за рецепте у којима ће се кувати. Проверите стање стабљике . Ако је зелена, чврста и хрскава, то је знак свежине.

8. Тиквице

Фокусирајте се на величину, јер је то важно за укус. Што је већа, већа је вероватноћа да ће тиквица бити горка. Одаберите оне средње величине, између 15 и 20 центиметара. Имаће мање семенки од већих и стога ће бити меснатије и укусније. 

9. Банане

Проверите стабљику. Изаберите "грозд" са зеленим до светло жутим стабљикама. Ако стабљика постаје смеђа, а банане имају пуно црних тачака, то је јасан знак да је грозд презрео. Банане трају дуже ако се држе у гроздовима уместо одвојено. Не бирајте изоловану банану осим ако је не желите одмах појести.

10. Мед

Провидан мед не значи да је бољи. Интензитет боје може варирати, али ако је мед непрозиран, то значи да је природнији и мање обрађен и самим тим природнији и са више својстава. Свеж мед може лакше да кристалише када температуре падну. Мед је презасићен раствор у шећеру, тако да када температуре падну, његова растворљивост у мало воде коју носи се смањује и формирају се чврсти кристали . У реду је ако тегла меда има конзистентнији слој на дну, то је знак њене свежине.

11. Конзервирана храна

Морамо бити сигурни да је пакет савршено затворен. Обратите пажњу на све недостатке у структури паковања . Никада не узимајте гломазну или зарђалу конзерву, то може бити опасно. У случају конзервиране хране, нисмо у могућности да својим чулима проверимо физичке карактеристике производа, па морамо пажљиво да проверимо деклерацију. Проверите да нивои соли и шећера нису превисоки. Пожељно је купити конзервирану храну која је конзервирана у води или у сопственом соку са најмањом количином конзерванса.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.