Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

7 ТИПОВА МУШКАРАЦА ПО ВЛАДЕТИ ЈЕРОТИЋУ: Разумевање мушких погледа на жене кроз психотерапијски оквир

У књизи О браку, Владета Јеротић разматра седам могућих погледа које мушкарац може имати на жену, нудећи увид у то како ти погледи обликују његов однос према партнерки, како у браку, тако и у животним изазовима.

1741852169_145504_sajamknjiga-vladetajeroti_f.jpg
Фото: В.Данилов
Oglas

Владета Јеротић, као психотерапеут, дели своја запажања о томе како су мушки погледи на жене дубоко укорењени у прошлим искуствима, детињству и културолошким факторима, те како се они манифестују у емоционалним, сексуалним и друштвеним интеракцијама.

У наставку је одломак из његове књиге, у којем он детаљно објашњава седам типова мушких погледа на жене и шта они заправо значе:

Нежан поглед

Нежан поглед мушкарца према жени, који подразумева и дуже гледање, најчешће је идеализован. Владета Јеротић тврди да овај поглед одражава мушкарчеву жељу да воли жену и, у најбољем случају, да је воли трајно. Овакав поглед је плод срећног детињства, у којем је мајка љубављу обасипала и мужа и сина. Њежан поглед даје наду у срећан брак, који је подржан дубоком емоционалном повезаношћу.

Сажаљив поглед

Овај поглед носи са собом дубоко укорењени осећај сажаљења, који долази из искуства с мајком која је била "мученичка" фигура, често потлачена и непрепознавана у свом патријархалном окружењу. Јеротић напомиње да мушкарци са оваквим погледом могу или постати попут својих очева, реплицирајући насиље, или, пак, покушати да прекину циклус, бринући о својој партнерки на начин на који би желели да су њихови очеви бринули о мајкама.

Потцењивачки поглед

Мушкарци који гледају жене потцењујући их или с презиром, често понављају образац који су усвојили из свог породичног окружења, где су очеви гледали жене на сличан начин. Овакав поглед је чест у патријархалним друштвима, где је жена често виђена као инфериорна, а Јеротић повезује овај поглед са дубоким културним и историјским обрасцима, који су обликовали такав став према жени.

Пожудан поглед

Овај поглед је мотивисан жељом за освајање жене, која је, у многим случајевима, везана уз сексуалну привлачност. Владета Јеротић упозорава да пожуда, која је често дубље укорењена у мушкарчевом ставу према посједовању и контроли, може довести до опасних односа у којима се жена третира као објект, а не као равноправан партнер.

Уплашен поглед

Мушкарац који гледа жену уплашеним погледом често носи несигурност која долази из његових раних искустава, било са својим оцем, било са мајком. Владета Јеротић указује да мушкарци с оваквим погледом, који осећају страх према женама, често несвесно траже жену која ће им омогућити да остану емоционално и сексуално "кастрирани", што може довести до несрећног брака или избора партнерке која ће их доминирати.

Равнодушан поглед

Овај поглед је често резултат недостатка мајчинске љубави или лоших емоционалних искустава у адолесценцији. Јеротић објашњава да мушкарци са равнодушним погледом могу развити различите сексуалне оријентације, или се одвојити од женског света кроз презир или потпуно равнодушност према њему.

Пословни поглед

Пословни поглед на жену, који је постао доминатан од индустријске револуције, симболизује отуђење, где су међуљудски односи сводјени на корисност, често занемарујући емоционалну повезаност. Владета Јеротић критикује ову појаву, јер је она довела до тога да мушкарац жену посматра као објект који служи економским или друштвеним интересима, а не као равноправног партнера у љубави.

У закључку, Владета Јеротић сматра да су ови различити погледи на жене сложени и дубоко укорењени у биолошке, психолошке и социокултурне факторе. Међутим, он верује да је могуће променити ове погледе, што је кључно за изградњу здравих и равнотежних односа. Иако је промјена тешко остварива, Јеротић нуди наду да се кроз интроспекцију и емоционални рад мушкарци могу ослободити деструктивних образаца и научити да гледају жену као равноправног партнера у љубави и животу.

 

Она.рс/Књига "О браку" Владете Јеротића)

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas