Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
наука

Мапа млечног пута је ажурирана: Где је сада ЦРНА РУПА у односу на Земљу?

Као да 2020. година није била довољно необична, астрономи су сазнали да је Земља ближа супермасивној црној рупи у центру галаксије Млечни пут него што се раније мислило.

1606634944_Depositphotos_1495208_s-2019.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Супермасивна црна рупа Стрелац А* је за 2000 светлосних година ближа нашој планети. Поврх тога, наш Сунчев систем такође је седам километара у секунди бржи него што су научници израчунали раније.

Ова нова открића добијена су захваљујући новој и побољшаној мапи Млечног пута, објављеној ове недеље, заснованој на запажањима прикупљеним из јапанског астрономског пројекта који је у току последњих 15 година.

Прочитајте још: Када је протрљао ЛАМПУ дух се није појавио, а онда је урадио нешто ШОКАНТНО

Једна светлосна година износи 9,5 билиона километара, па иако у почетку можда делује да је црна рупа врло близу, научници су нагласили да нема разлога за узбуну због нових прорачуна.

Уместо да режира предстојећу пропаст, ново моделирање омогућава научницима да прецизније одреде позицију Земље у галаксији.

Астрономи из Јапана су рекли да је овај галактички центар удаљен 25.800 светлосних година од Земље – око 2.000 светлосних година ближе од званичне удаљености која је одређена 1985. године.

Наш свеже зацртани Млечни пут резултат је посматрања телескопа из Јапана, преко радио-астрономског пројекта ВЕРА. Пројекат користи технику „интерферометрије“ за комбиновање података телескопа широм Јапана, стварајући изузетно оштру резолуцију од 10 микролучних секунди - другим речима, довољно јасну да на површини Месеца уочи новчић.

Прочитајте још: Живела је САМА на острву 18 година, а у цивилизацији је УМРЛА за два месеца

И како 2020. година наставља да се креће вратоломном брзином, нова мапа је такође навела астрономе да открију да Земља заправо кружи око центра Млечног пута брзином 227 км/с, а не брзином од 220 км/с.

Истраживачи из ВЕРА сада покушавају да направе детаљније мапе подручја близу централне супермасивне црне рупе, користећи податке телескопа из Јапана, Јужне Кореје и Кине.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas