Oglas
· · Komentari: 0
nauka

Mapa mlečnog puta je ažurirana: Gde je sada CRNA RUPA u odnosu na Zemlju?

Kao da 2020. godina nije bila dovoljno neobična, astronomi su saznali da je Zemlja bliža supermasivnoj crnoj rupi u centru galaksije Mlečni put nego što se ranije mislilo.

1606634944_Depositphotos_1495208_s-2019.jpg
Foto: Deposit
Oglas

Supermasivna crna rupa Strelac A* je za 2000 svetlosnih godina bliža našoj planeti. Povrh toga, naš Sunčev sistem takođe je sedam kilometara u sekundi brži nego što su naučnici izračunali ranije.

Ova nova otkrića dobijena su zahvaljujući novoj i poboljšanoj mapi Mlečnog puta, objavljenoj ove nedelje, zasnovanoj na zapažanjima prikupljenim iz japanskog astronomskog projekta koji je u toku poslednjih 15 godina.

Pročitajte još: Kada je protrljao LAMPU duh se nije pojavio, a onda je uradio nešto ŠOKANTNO

Jedna svetlosna godina iznosi 9,5 biliona kilometara, pa iako u početku možda deluje da je crna rupa vrlo blizu, naučnici su naglasili da nema razloga za uzbunu zbog novih proračuna.

Umesto da režira predstojeću propast, novo modeliranje omogućava naučnicima da preciznije odrede poziciju Zemlje u galaksiji.

Astronomi iz Japana su rekli da je ovaj galaktički centar udaljen 25.800 svetlosnih godina od Zemlje – oko 2.000 svetlosnih godina bliže od zvanične udaljenosti koja je određena 1985. godine.

Naš sveže zacrtani Mlečni put rezultat je posmatranja teleskopa iz Japana, preko radio-astronomskog projekta VERA. Projekat koristi tehniku „interferometrije“ za kombinovanje podataka teleskopa širom Japana, stvarajući izuzetno oštru rezoluciju od 10 mikrolučnih sekundi - drugim rečima, dovoljno jasnu da na površini Meseca uoči novčić.

Pročitajte još: Živela je SAMA na ostrvu 18 godina, a u civilizaciji je UMRLA za dva meseca

I kako 2020. godina nastavlja da se kreće vratolomnom brzinom, nova mapa je takođe navela astronome da otkriju da Zemlja zapravo kruži oko centra Mlečnog puta brzinom 227 km/s, a ne brzinom od 220 km/s.

Istraživači iz VERA sada pokušavaju da naprave detaljnije mape područja blizu centralne supermasivne crne rupe, koristeći podatke teleskopa iz Japana, Južne Koreje i Kine.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas