· · Коментари: 0
Ратник

Руски војник за 21. век (ВИДЕО)

У оквиру програма препорода војске ангажовани су инжењери, оружари, технолози, електроничари и дизајнери, који су осмислили систем ратника будућности

Будући да борбена техника наслеђена из периода Совјетског Савеза није у стању да покрије потребе војске у савременом ратном окружењу, покренут је обиман програм кодног имена "Ратник", који је требало да пружи одговор како треба да изгледа руски војник у будућности.

Руски додатни систем за ношење опреме, фото: Виталиј Кузмин

Прочитајте још: Шта доноси четврта генерација СРС репетирки?

Стиче се утисак да су распад Совјетског Савеза и бурни догађаји у Русији током деведесетих година 20. века, некада најмоћнију оружану силу свели на ниво скоро дезорганизоване групе. Локални сукоби попут оног познатог као Први чеченски рат додатно су урушавали поверење грађана у њену војску. Ипак, долазак до тада широј јавности непознатог премијера и ускоро председника, Владимира Владимировича Путина, представљало је историјску прекретницу за коју су способни само заиста велики народи.

Програм препорода војске

Успешан економски и политички опоравак земље, у комбинацији са такође успешном војном кампањом у Чеченији, добијени краткотрајни рат у Грузији и територија Крима враћена у уставно-правни поредак Русије, снажно су утицали на популарност Оружаних снага Руске Федерације. Војним планерима је било јасно да борбена техника наслеђена из периода Совјетског Савеза није у стању да покрије потребе војске у савременом ратном окружењу. Због тога је покренут обиман програм кодног имена "Ратник", који је требало да пружи одговор како треба да изгледа руски војник у будућности. Прво јавно приказивање организовано је 2011. године, док је војна тестирања прошао у децембру наредне године на подмосковском полигону "Алабино".

фото: Виталиј Кузмин

Систем је добио позитивно мишљење војних стручњака, а и самих припадника самосталне 27. мотострељачке бригаде. На неки начин, може се назвати руским панданом француског система ФЕЛИН. Осмишљен је тако да побољша комуникацију и укупну борбену ефикасност. У свом саставу има много делова, а посебно се истичу средства личне заштите, комуникациони систем и ХУД (Хеад уп дисплаy). Први масован "излет" у јавност био је 2014. године приликом познатих догађаја на Криму, а затим и у Сирији. 

Шлем 6Б47, фото: Виталиј Кузмин

Шлем службене дезигнације 6Б47, као интегрални део система личне заштите израђен је од арамидских влакана, захваљујући којима има масу од приближно једног килограма. Без обзира на то и даље пружа одличан ниво балистичке заштите од фрагмената и пиштољских зрна. Својим конструктивним својствима омогућава несметану употребу одговарајућих активних антифона, монтажу светиљки и дневно/ноћних оптоелектронских уређаја.

Модуларност опреме и оружја

Панцирни прслук 6Б45 је модификација старијег модела 6Б43 и пружа две битне ствари. Прва је висок ниво безбедности, а друга модуларност, за коју је заслужан и МОЛЛЕ систем качења додатака. Непробојан је за зрна испаљена из већине савременог стандардног наоружања, попут пушака АКМ, АК-74М, СВД или М-16А2. Захваљујући модуларном концепту, могуће је додатно надоградити заштиту, додацима у виду заштите за гениталије, рамена или дебљим заштитним плочама. Осим додатне заштите, могуће је директно на прслук постављати додатне џепове за оквире и осталу опрему, уколико је то потребно.
Поред панцира, развијен је и додатни систем за ношење опреме који се састоји од модуларног борбеног прслука и ранца. Израђени су од висококвалитетне кордуре која гарантује дуготрајност употребе и у врло тешким условима експлоатисања. Судећи по снимцима из Сирије, борбени прслук је изузетно популаран не само међу руским војницима већ и сиријским колегама.

Стари-нови калашњиков

фото: Виталиј Кузмин

Што се наоружања тиче, усвојен је АК-12. Због модуларности и усавршених конструкционих особина, намењен је за подизање ефикасности ватре појединца и вода. У питању није радикално нов дизајн, као што је то на почетку развоја предвиђано, али очигледно је да нема потребе за тим. Стари и поуздани систем позајмице гасова и ротационог затварача, које је применио пре више од шест деценија Михаил Тимофејевич Калашњиков и даље одрађује посао како треба. Барем тако сматрају руски стручњаци за наоружање.

Захваљујући бројним Пицаттинy шинама могуће је поставити мноштво различитих додатака, како наменски развијених, тако и оних који се могу наћи на слободном тржишту. Припадајући дневно-ноћни нишански комплекс (ДНПК) се састоји од пасивног монокулара, колиматорског и оптичког нишана, као  и ласерског обележивача циља. Монокоулар и колиматорски нишан су изведени тако да се могу користити у тандему, што се данас сматра стандардом, поготово у специјалним операцијама. Ту треба додати и термовизијске уређаје, како нишанске, тако и оне намењене извиђању које својим перформансама омогућавају откривање циљева на даљинама до 1.200 метара.

У плану егзоскелет

Како се комплекс "Ратник" састоји од преко 40 делова, немогуће их је све овде представити. Ипак, сматрамо да је и ово сасвим довољно да се стекне увид у правце размишљања руских стручњака. Вредно пажње је навести разматрање увођења егзоскелета до 2025. године.

Прочитајте још: Разоткривена енигма: Иако налик Берети 92, под именом М9_22ЛР крије се направа за вежбање на стрелишту

Засад, реакције корисника на терену су врло позитивне. О томе сведочи и чињеница да је до сада испоручено 200.000 комплета ОС РФ, а да је зарада од иностраних уговора преко 30 милиона долара. Очигледно, заинтересованих за програм савременог ратника има и изван граница Русије.
 

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.