· · Коментари: 0
наука

Једном је киша падала МИЛИОН ГОДИНА: Шта се тада догађало на Земљи

Тај дугорочни кишни период довео је до нестанка многих врста и „отворио врата“ за појаву диносауруса.

1605625617_Depositphotos_29018071_s-2019.jpg
Фото: Депосит

Киша је на Земљи падала милион година без престанка у периоду познатом као карнијан, пре 230 милиона година.

Време у ком је киша падала милион година данас је научницима познато као карнијанска плувијална епизода, која је била климатска прекретница од претходне сушне епохе у тријасу.

Прочитајте још: Научници потписују петицију ПРОТИВ слања порука у СВЕМИР: Мисле да су ванземаљци претња за нас?!

Према последњим истраживањима, управо је ова дугорочна киша заправо била до сада непознати период изумирања због вулканских ерупција и климатских промена.

У том периоду нестала је трец́ина врста које су живеле у морима, уз такође велики број изумрлих животиња и биљака на копну.

Милионска киша „очистила“ је простор за појављивање врста као што су диносауруси, али и неких које и даље постоје, закључују научници.

- После дуготрајног кишног периода, уследила је ерупција нових врста. Бројне групе врста које данас имају централну улогу у екосистему, појавиле су се тада - каже Јакопо дел Корсо, професор геологије на Универзитету у Вухану.

Прочитајте још: Нико није очекивао: ГОЛУБИЦА продата по невероватној цени

Према њиховим проценама, тада су се у океанима појавили планктони, корални гребени, а на земљи жабе, гуштери, крокодили, корњаче...

Верује се да је киша изазвала поље лаве.

Аутори студије о овом периоду верују да је кишу која је трајала милион година изазвало поље лаве познато као Врангелија које је покривало хиљаде километара у данашњој Канади.

Снажне ерупције, како тврде, послале су у атмосферу око 5.000 гигатона угљеника, што је неколико хиљада пута више него што се сада емитује у атмосферу током једне године.

Прочитајте још: Три навике највећег генија: Овако је Никола Тесла вежбао мозак

Тако велика количина гасова изазвала је екстремне климатске промене. Клима је постала знатно влажнија, кише су постале уобичајене, а океани су постали киселији, што је довело до истребљења бројних врста.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.