Студија Универзитетског колеџа у Лондону на 50.000 Британаца која прати ментално здравље открила је интересантне налазе о томе како наше задовољство животом варира у зависности од доба дана или недеље.

Тиме се испоставило се да би изрека „ујутру ц́е све бити боље“ или како бисмо у Србији рекли "пусти да преноћи" могла бити тачна. Научници су открили да се ујутру будимо оптимистичнији, док исто размишљање смањује током дана.
Учесници су унели хиљаде одговора на кратка, директна питања током 2020, 2021. и 2022. године која су била временски означена, пише Мирор.
Људи се углавном буде са најнижим симптомима депресије, анксиозности и усамљености, и са највец́ом срец́ом, животним задовољством и вредним оценама. Ове оцене су биле најниже око поноц́и. Социјална студија УЦЛ-а такође је открила да је задовољство животом ниже недељом у поређењу са временом понедељком до петка - вероватно у ишчекивању почетка радне недеље. Оцене срец́е биле су вец́е уторком. Истраживачки тим је за часопис БМЈ Ментал Хеалтх, закључио:
- Генерално, ствари изгледају боље ујутру. Кортизол достиже врхунац убрзо након буђења, а најниже нивое пред спавање. Међутим, важно је признати разлике између викенда и радних дана.
С обзиром да постоји мало доказа да се физиолошки процеси разликују у различитим данима у недељи, разлике могу бити повезане са другим факторима који утичу на промене у благостању током дана. Ово може укључивати контекстуалне факторе и редослед дневних активности, које ц́е се вероватно разликовати између викенда и радних дана. Током викенда задовољство животом је више варирало и људи су имали тенденцију да имају разноврсније ментално здравље, док су ствари биле стабилније током недеље. Срец́а, задовољство животом и оцене вредне пажње били су вец́и понедељком и петком него недељом, а срец́а је била вец́а уторком.
- Наши налази сугеришу да су у просеку ментално здравље и добробит људи бољи ујутру, а најгори у поноц́. Ако се то потврди, ово би могло имати важне практичне импликације. Истраживачи који истражују ментално здравље и добробит људи треба да узму у обзир доба дана када људи реагују. Службе за подршку менталном здрављу би могле размотрити прилагођавање ресурса како би одговарале променљивим потребама током дана – на пример, давање приоритета доступности касно у ноц́.
БОНУС ВИДЕО