Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ПРАВИЛО 50/30/20 које може да нам помогне да уштедимо новац: Шта саветују финансијски стручњаци?

Важно је да знамо како да расположемо новцем

1695389863_shutterstock_793237669.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Понекад нам се чини да ћемо са повећањем плате коначно моћи да приуштимо жељену куповину. Међутим, ако се ваш приход повећа, број трошкова ће се повећати. А да бисте расподелили свој расположиви приход тако да имате довољно за дуго очекиване аквизиције, користите правило 50/30/20.

Многи од нас верују да планирање буџета води ка сталном самоограничавању и да је много боље живети без бројања новца. Међутим, то није увек тако, јер је многима позната ситуација када не разумете где вам је отишла плата почетком месеца. Зато је вредно рачунати своје трошкове и контролисати их, јер се једног дана може испоставити да себи то не можете приуштити.

Планирање буџета је посебно важно ако имате породицу и децу. То је зато што сте у овом случају одговорни не само себи, већ и онима који зависе од вас. На пример, не можете увек да приуштите велику импулсивну куповину ако знате да морате да купите ствари за сезону повратка деце у школу.

Међутим, то није разлог за узнемиравање, јер ће вам компетентно планирање буџета и трошкова помоћи да приуштите скупу жељену куповину и оставите средства за плаћање потребних рачуна. Говоримо о методи 50/30/20, која ће вам дати прилику да мудро управљате новцем.

У основи, идеја иза 50/30/20 је да свој приход домаћинства, или сопствени приход, поделите у три категорије.

Категорија "Неопходни трошкови" – 50%

Према овој категорији, половина вашег месечног буџета треба да иде на обавезне трошкове. То укључује куповину намирница, плаћање рачуна, хипотеку и трошкове кредита, изнајмљивање куће, плаћање горива за сопствени превоз или јавни превоз.

Категорија "Жеље" – 30%

Требало би да потрошите овај проценат свог буџета на остварење својих снова. Овде се ради о одласку у ресторане, разним небитним куповинама, плаћању за своје хобије и тако даље.

Категорија "Штедни рачун" - 20%

1/5 вашег месечног буџета треба пренети на посебан штедни рачун, који је намењен штедњи за неку сврху. Уплата на кредит, путовање са целом породицом, реновирање стана. Потребно да уштедите део новца да бисте остварили свој циљ.

Ипак, не може свако да издвоји 20% да уштеди, али када ситуација дозвољава, покушајте да сваког другог, трећег месеца оставите 1/5 плате са стране како бисте остварили оно што желите. Можда ће вам требати више времена да скупите новац, али у једном тренутку ћете бити срећни што се исплатило.

Метода 50/30/20 је ефикасна, али није погодна за све. На пример, ако имате много обавезних месечних плаћања, онда нећете моћи да потрошите 50% свог прихода на њих, а мораћете да повећате овај број на 70%. У том случају вам неће остати никаква средства за штедни рачун или за испуњење ваших снова. Међутим, онда можете наизменично трошење: у једном месецу сте уштедели новац, у другом сте направили жељену куповину. Али запамтите да, у сваком случају, требало би да отплатите кредите и дугове што је пре могуће, јер вам ово финансијско оптерећење неће омогућити да правилно расподелите средства у будућности.

Не заборавите да се консултујете и са својим партнером и уверите се да је и он спреман да расподели приходе по овом правилу. А главна ствар је да се ваше разумевање категорија поклапа. На пример, он може сматрати да је куповина новог модела телефона неопходна и да се посвети томе, али ви сте мишљења да би то требало да спада у категорију "жеља".

Имајте на уму да ако је ваш приход нестабилан и добијате различите износе у различитим месецима, онда ћете такође морати да измените правило 50/30/20. У овом случају, биће ефикасно израчунати колико новца сваког месеца трошите на обавезна плаћања и поправити овај износ. На тај начин ћете потрошити исти износ на оно што вам је потребно, а остатак новца распоредити на своје жеље и штедни рачун у зависности од тога колико добијете.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas