Ако носите мушку кошуљу, дугмад су обично на десној страни. Ако је женска кошуља, обично су на левој. Зашто постоји ова разлика?
Многи историчари мисле да постоји очигледно објашњење за мушке кошуље - дугмад су са десне стране зато што је и оружје било саставни део одеће у прошлости. Ако имате пиштољ сакривен испод кошуље, лакше је доц́и до њега доминантном тј. десном руком. Дакле, ако су дугмад на десној страни, теоретски можете лакше да увучете десну руку у кошуљу или јакну.
Пре широке употребе ватреног оружја у Европи, сматрају неки, разлог су били мачеви! Џентлменски мач се увек носио на левој страни, тако да је могао да се извуче десном руком. Ако би се кошуља закопчала десно преко левог, дршка мача би се вероватно закачила када се извуче, тако да би сваки озбиљан мачевалац захтевао кошуљу или тунику која се закопчава лево преко десног.
Као показатељ мушког начина живота, ова традиција је затим проширена на друге мушке одевне предмете.
Али зашто су онда женска дугмад на левој страни?
И око овога историчари нису сагласни. Највећи број сматра да је и та пракса крије крајње практичан разлог.
Наиме, у прошлости, дугмићи су били изузетно скупи и представљали су својеврсни статусни симбол. А, ако сте имали паре за дугмиће, онда их сигурно нисте сами закопчавали!
Богате даме у то време нису се саме облачиле. То су уместо њих радиле скушкиње које су им онда биле окренуте лицем. Зато су дугмићи били смештени на левој страни уз претпоставку да су собарице десноруке, па им је то олакшавало закопчавање.
Ово је најраспрострањенија теорија, али постоји и неколико других.
Једна је да су жене држале бебе левом руком, па им је десна рука била потребна да отворе дугмад на кошуљи за дојење. Друга сугерише да је у прошлости било модерно да богате жене јашу коње бочно. Дугмићи на левој страни смањивали су количину ваздуха који улази испод женске кошуље и подиже их, пише Бизнис инсајдер.
Наравно, не постоји прави разлог зашто модне компаније морају и данас настављају да постављају дугмад на кошуљама на супротним странама. Ипак, највећи број то и даље ради иако ретко ко види функционалну потребу за тим.
И ето, бар за сада, зато ц́емо наставити да носимо ове мале подсетнике на прошлост на нашим грудима.
(Историјски забавник)
БОНУС ВИДЕО