Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
САВЕТИ ВЕТЕРИНАРА

СРЧАНИ ЦРВ озбиљно може угрозити живот вашег пса: СИМПТОМИ који указују да је вашег љубимца ујео заражени крпељ

Период највеће активности крпеља се јавља у пролеће и лето, и траје све до касне јесени

1681118236_shutterstock_621459653-pas-naslovna.jpg
Пхото: Схуттерстоцк
Oglas

С обзиром да је почело пролеће, појава крпеља представља озбиљан проблем када су у питању пси и мачке, али и власници. Докторка ветеринарске медицине Мина Секулић, дала је неколико савета које би требало примењивати током лепих дана, како бисте заштитили своје љубимце.

Почиње лепо време, и боравак у природи представља уживање, како за нас, тако и за наше љубимце. То са собом носи и ризик од појаве заразних болести, коју преносе крпељи. Период највеће активности крпеља се јавља у пролеће и лето, и траје све до касне јесени. Међутим, сведоци смо да се клима мења, тако да ни тај период активности крпеља више није правило, већ су крпељи активни током целе године. Крпељи су ектопаразити (спољни паразити), који преживљавају хранећи се најчешће крвљу сисара и птица. Крпељи не скачу и не лете. Обично се преносе на домаћина тако што бораве и пузе по високој трави, чекајући погодан тренутак да се закаче за њега. Погодан домаћин крпељу могу бити сви сисари – а код нас су то најчешће кућни љубимци (пас и мачка), као и сам човек. Оно што је битно знати, ујед кпреља не боли! Па, због тога често остаје неоткривен – каже Мина Секулић, и објашњава колико је дуг животни век крпеља и какве све последице на животиње, али и на човека може оставити његов ујед.
 

 

Постоји неколико фаза уједа крпеља

Животни циклус крпеља се састоји из неколико фаза: јаја, ларве, лутке и одраслог крпеља. И свака фаза се храни крвљу. На тај начин, заражени крпељ убацује узрочника обољења у крв домаћина. Постоји више болести које крпељ може да пренесе на нашег љубимца, па и на човека. Прва је Лајмска болест (узрочник бактерија Борелиа Бургдорфери) од које може да оболи и пас и човек.Лајмска болест је системско обољење, што значи да је угрожен цео организам. Бабезиоза паса или крпељска грозница, је инфективно обољење које преноси заражени крпељ, а узрочник је Бабесиа цанис (протозоа) .Паразитира у црвеним крвним зрнцима (еритроцитима), када долази до њиховог пропадања и појаве хемолитичке анемије код паса. Узрочник Ерлихиозе је рикеција Ерлихиа, а као и код Бабезије, преносе је заражени крпељи. Анаплазмоза је бактеријска болест која се код паса и мачака јавља у два облика – Анапласма пхагоцyтопхилиум, напада бела крва зрнца (такође заразна и за човека) и Анапласма платyс која инфицира крвне плочице пса или мачке , задужене за згрушавање крви после повреде. Ова болест, некада карактеристична за топле и далеке пределе, све чешће се појављује код нас.

Симптоми уједа крпеља код пса и мачке

Уколико сте приметили крпеља на вашем псу и након неког времена, ваш пас је постао летаргичан, малаксао са повишеном температуром, отеченим и болним зглобовима, или приметите тамну боју мокраће, обавезно Вашег љубимца одведите ветеринару. У питању су веома озбиљна и смртоносна обољења, чије је излечење могуће уколико се примети на време. Најважнија терапија код обољења коју преносе крпељи, јесте ПРЕВЕНЦИЈА. Редовно стављање препарата против крпеља, током целе године! Препарати могу бити топикални (накапавају се на кожу), орални у виду укусних колачића или препарати у облику огрлице. И тада можете, без бојазни, да уживате са вашим љубимцем у природи.

Проблем лепог времена највише настаје појавом комараца, докторка ветеринарске медицине, објашњава да комарци могу пренети и неке озбиљне болести на вашег љубимца. Посебно је опасан срчани црв, који најчешће погађа псе.

Лепе топле ноћи су дивно време за седење у башти или на тераси, али ту су увек мали незгодни и пре свега досадни комарци. Поред тога што су досадни, комарци могу да пренесу и неке опасне болести, како нама, тако и животињама. Овај пут, причамо о срчаном црву који од свих животиња, најчешће погађа псе. Током протеклих пар деценија, ова паразитска болест је од, наизглед, имагинарне претње по здравље паса у Србији, постала реална опасност од које обољева велики број паса. Иако назив болести сугерише да се паразити налазе у срцу, ово је, пре свега, болест плућа, а срчане компликације, које могу подразумевати и присуство црва у срцу, развијају се тек у каснијим фазама болести. Поред обољења срца и плућа, ова болест оставља далекосежне штетне последице на цео организам – каже Мина Секулић и додаје:

- Изазивач болести је ваљкасти црв ( Дирофилариа иммитис). Примарно место које овај паразит настањује јесу артерије плућа. У ситуацији када је присутан јако велики број ових паразита (преко 25 код паса средње величине, а преко 50 код великих паса ), и у поодмаклом стадијуму болести, црви ће се наћи и у десној комори срца. Женке овог паразита у крв домаћина ослобађају своје „младунце“, микроскопске ларвице који се зову микрофиларије. Комарац када сиса крв, унесе у своје тело ове ларвице и након просечно 14 дана у комарцу сазревају инфективне ларве којима комарац при новом храњењу инфицира другог пса.Инфекција је месецима, па и годинама неприметна, протиче без икаквих симптома. Као што је већ наглашено, ово је пре свега болест плућних крвних судова и ткива око артерија у плућима. Тако, први симптоми који се јављају јесу симптоми дисајних органа – кашаљ, замор ( чак и несвестице ), губитак кондиције. Развијају се хроничне промене на плућима које доводе до повишења крвног притиска у плућима ( плућне хипертензије ), што током времена ослаби срце. Ако постоји пуно црва у плућним артеријама, поготово код малих паса, црви могу „кренути“ према десној комори и тако довести до наглог застоја функције срца, што се стручно назива „синдром вене каве“.

Превенција од уједа комарца

Као и за инфективне болести коју преносе крпељи, тако и у случају обољења изазваног „ срчаним црвом „ , основ заштите је превенција. На нашем тржишту постоје многобројни препарати који штите пса од срчаног црва. То су препарати који имају репелентно (одбијајуће) дејство на комарце. Заштита се користи у периоду појаве комараца, до престанка њихове појаве.

Током топлих дана, најчешћа појава код кучића и мачака је топлотни удар. Др Мина објашњава, како да препознате симптоме и шта је потребно да урадите, како бисте заштитили свог љубимца.

- Најчешћи проблем током летњих месеци, када су наши љубимци у питању, јесте појава топлотног удара ( хипертермије ). Треба знати како препознати симптоме топлотног удара, и шта радити ако до њега дође. Никако пса не смемо оставити у ауту, чак и ако нам делује да је температура пријатна, и ако је ауто у хладу, са спуштеним прозорима, јер познато је да се пси не зноје, већ се расхлађују само убрзаним дисањем, дахтањем и напајањем. Само мала количина топлоте се ослобађа преко јастучића на шапама, стога, до појаве топлотног удара може доћи већ у року од неколико минута. Симптоми који се јављају као последица топлотног удара су убрзано дисање, које затим постаје отежано, грчење мишића, несигуран ход, тамно црвене или потпуно бледе десни, повишена телесна температура. Све то може изазвати појаву шока и коме, а исход може бити смртоносан.

Шта треба урадити ако до овога дође?

Пса моментално треба склонити са врућине и полити га хладном водом, умотати у пешкире натопљене хладном водом, у коју се могу додати и коцкице леда.

Превентива: Увек обезбедите свежу воду псу. Како бисте избегли дехидрацију по великим врућинама, свом љубимцу поставите посудице са водом на више места по кући. Излажење од 9 до 19х такође треба избегавати.

Током летњих месеци, поред топлотног удара, наше љубимце не смемо ни претерано излагати сунцу. Посебно беле расе паса, као и псе са ређим длачним покривачем. Врло лако могу добити опекотине по целом телу, посебно на бездлачним деловима тела, врховима ушију, носу...

Већина људи годишње одморе планира заједно са својим љубимцима. Постоји неколико ствари које морате да знате, уколико желите да на путовању уживате са својим малим пријатељима.

Треба нагласити да на пут иде здрав пас. Исто тако, треба познавати темперамент нашег пса. Да ли наш пас подноси високе температуре, да ли подноси присуство других паса на плажи, као и саму гужву на плажи, на крају и саму воду? Да ли воли воду? Ако сматрамо да је наш љубимац летњи и морски тип, онда крећемо у папиролошку, као и медикаметозну припрему љубимца, уколико тешко подноси пут. Пас који иде на пут мора да буде чипован и вакцинисан против беснила. Уз то, уколико путује у земље ЕУ, мора да има урађен титар антитела на беснило. Неопходно је да ветеринар изда потврду о здравственом стању пса 24х – 48х пред пут. Са ветеринаром се можете консултовати око медикаментозне припреме пса за пут. Ако сте све то завршили, и нашли пет фриендлy смештај, онда Вам остаје само да се лепо проведете и уживате са Вашим љубимцем на некој лепој дестинацији.

Последњих месеци, сведоци смо да је на улицама све више паса луталица, који су поприлично агресивни и нападају људе. Мина Секулић истиче, да држава улаже максималне напоре како би се заштитили грађани и деца, а открива и шта је неопходно у тим процесима.

Главни вид сузбијања паса луталица и смањења њиховог броја на улицама, самим тим и заштите наше деце, као и нас самих, јесте управо контролисано размножавање. Држава улаже велике напоре и средства како би се вршила масовна стерилизација паса луталица. И резултат је видљив. Међутим, главни проблем представља појава „нових“ паса, односно паса који су власнички пси, а сада су напуштени. То су пси који нису чиповани. Законска обавеза сваке особе која усвоји, удоми или купи пса јесте управо да чипује свог пса. У базу се уносе подаци о псу, као и власнику пса. То постоји уколико би се пас изгубио, био украден, као и управо због све чешће појаве напада паса. Држава улаже велике напоре и свакодневно се бави решавањем питања паса луталица, али само уз помоћ грађана и међусобну сарадњу грађана и државе, проблем паса луталица може бити трајно решен.

Како би се спречило да пси шетају слободно улицама, потребна је изградња додатних азила, а како докторка ветеринрске медицине истиче, у плану је изградња још неколико прихватилишта на територији целе Србије.

- Други вид сузбијања паса луталица, јесте управо изградња азила. Последње изграђено Прихватилиште Обреновац, је шесто прихватилиште ЈКП „Ветерина Београд“ за напуштене псе, чијим је отварањем повећан капацитет смештајних могућности паса за напуштене псе на територији града Београда. У плану државе је изградња нових прихватилишта, који ће бити изграђени по најновијим стандардима, не само на територији Београда, већ целе Србије. У оквиру прихватилишта ће се наћи пси који ће се у прихватилишту трајно задржавати по налогу надлежних органа, све до усвајања. У објекту ће бити запослено стручно особље које укључује докторе ветеринарске медицине, ветеринарске техничаре и зоохигијеничаре.

Савет уколико желите да удомите кућног љубимца

Људи треба да знају да имати кућног љубимца представља велику обавезу. То не може свако. Кућни љубимац се не узима на месец дана, шест месеци или годину дана. Узима се трајно. Исто тако, они који су спремни ту обавезу да издрже, постају и најсрећнији људи. Јер имати кућног љубимца, значи бити срећан и насмејан. Значи бити дете заувек. Значи бити здрав. Кућни љубимци нам, једноставно, улепшају живот, па хајде и ми њима онда да улепшамо њихов, и заједно будемо срећни.

БОНУС ВИДЕО: 

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas