Хале Бери је критиковала гувернера Калифорније Гевина Њусома јер својом политиком занемарује жене
Добитница Оскара Хале Бери говорила је јуче на Деалбоок самиту у Линколн центру у Њујорку, па је оштро критиковала гувернера Калифорније Гевина Њусома, тврдећи да овај политичар занемарује жене и да никако не би требало да постане наредни председник Америке, што је његов циљ.
"У мојој дивној држави Калифорнији, мој гувернер, Гевин Њусом, ставио је вето на наш закон о менопаузи, не једну годину, него две године заредом. Али то је у реду, јер неће бити гувернер заувек, а због начина на који је занемарио жене, половину становништва, тако што нас је обезвредио, не би требало да буде наш следећи председник. Само кажем", поручила је Хале Бери.
Мандат калифорнијског гувернера завршава се крајем 2026. а у октобру ове године потврдио је да намерава да се кандидује за Белу кућу 2028. године. У анкетама се редовно наводи као један од главних кандидата на демократским изборима за председничког кандидата, уз бившу потпредседницу Камалу Харис.
Њусом је одбацио мере којим би се обезбедила здравствена нега жена током менопаузе.
Предлог закона који није хтео да подржи, залагао се за увођење здравствених планова са препорукама за третмане повезане са менопаузом и захтевима да здравствени радници прођу обуке за негу у менопаузи.
Хале Бери отворено прича о изазовима које јој доноси менопауза и оснивачица је Респин компаније за здравље и дуговечност жена, фирма је усмерене на негу у менопаузи.
"У 2025. години још има много тога о чему може да се прича, што може да се открива, посебно ако сте жена која се сналази у средњим годинама и промишљено разматра своју дуговечност, јер у 2025. години ја, Хале Бери и жене мојих година једноставно смо обезвређене у овој земљи. Наша култура мисли да сам са 59 година проживела свој најбољи животни век, жене мојих година почињу постајати невидљиве у Холивуду, на радном месту, на друштвеним мрежама. Жене су под притиском да заувек остану у 35. години", нагласила је.
Изи Гардон, портпаролка Гевина Њусома, рекла је за Тхе Пост да је гувернер ставио вето на закон о нези у менопаузи јер би се тиме повећали трошкови здравствене заштите.
„Гувернер гаји дубоко дивљење према залагању госпође Бери и радује се сарадњи са њом и другим заинтересованим странама на овом кључном питању. Подржава циљ проширења приступа нези за менопаузу коју превише жена тешко добија.
Ставио је вето на закон јер би, како је написан, ненамерно повећао трошкове здравствене неге за милионе запослених жена које су већ преоптерећене - и то је нешто што је одлучан да избегне".
Гардон је додала: „Уверени смо да заједничким радом ове године можемо да проширимоп приступ суштинској нези током менопаузе, а истовременода заштитимо жене од већих рачуна".