Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Шта је мизофонија? Распрострањенија је него што се мислило

Истраживања спроведена широм Европе сугеришу да стање мизофоније „дели гене“ са анксиозношћу, депресијом и посттрауматским синдромом (ПТСП).

1741593724_shutterstock_2519852433.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Док се већина људи осећа непријатно када неко турпија нокте, они који пате од мизофоније могу имати једнако интензивну реакцију на звукове као што су, хркање, дисање и жвакање. Истраживања сугеришу да је мизофонија распрострањенија него што се мислило.

Психијатар са Универзитета у Амстердаму Дирк Смит и његове колеге анализирали су генетске податке из Конзорцијума за психијатријску геномику, потом "УК Биобанк" и "23андМе" база података, и открили да људи који су пријавили да имају мизофонију, имају већу вероватноћу да имају генетску слику као и људи са психијатријским поремећајима, и оболелима од тинитуса и ПТСП-а.

„Налази би могли да укажу на заједничку неуробиолошку поставку, а то би могло да сугерише да би се технике лечења које се користе за ПТСП такође могле користити за мизофонију“, наводе истраживачи у свом раду.

То не значи да мизофонија и ова друга стања морају нужно имати заједничке механизме, већ да неки од генетских фактора ризика могу бити слични.

Једно претходно истраживање је показало да људи који имају мизофонију имају и већу вероватноћу да пате од стања као што су чест осећај забринутости, кривице, усамљености али и од неуроза.

Реакције на звук крећу се од иритације и љутње, до узнемирености која озбиљно омета свакодневни живот.

С друге стране, показало се да људи са поремећајем аутистичног спектра (АСД) ређе пате од мизофоније, што је неочекивано јер особе са аутискичним спектром поремећаја имају смањену толеранцију на звукове.

„Наши резултати сугеришу да су мизофонија и АСД релативно независни поремећаји у погледу генетичким варијација. То отвара могућност да разматрамо и друге облике мизофоније, који су углавном вођени бесом или другим негативним изражавањем емоција", пишу истраживачи у свом раду.

Иначе, звуци-окидачи зависе од одређених особина личности.Смит и колеге упозоравају да су њихови подаци углавном засновани на истраживањима у оквиру европских популација, тако да се исте везе можда не би појавиле у другим народима.

Ипак, студија је пружила назнаке о томе где би даља истраживања могла да се фокусирају на проналажење биолошког механизма који стоји иза мизофоније.

Истраживање је објављено у часопису Фронтиерс ин Неуросциенце.

(РТС)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas