Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Старо веровање: Шта значи када на Светог Илија пада киша? Наши преци су то тумачили као предсказање

Верници данас славе име свеца Илије Громовника, највећег светог пророка у православљу, који кажњава непослушне громом, градом и сушама

1690967046_svilija.jpg
Фото: СПЦ
Oglas

Српска православна црква и њени верници данас прослављају Илиндан, дан који је посебан по много чему! Свети Илија рођен је у Тесвиту у Израелу, у 9. веку пре Христа (816. године). Због места у којем је рођен, прозвали су га Илија Тесвићанин. Према предању, кад се родио, његов отац Савах видео је анђеле Божје око детета, како огњем дете повијају и пламен му дају да једе. То је било предсказање Илијиног пламеног карактера и његове Богом дане огњене силе.

Сву младост своју провео је у молитви, повлачећи се често у пустињу, да у тишини размишља и моли се. Предање каже и да ће се Свети Илија Громовник вратити пред крај света, како би зауставио Антихриста.

За Светог Илију се каже да је непоколебљиви светац, јер својим громовима пржи и пали сваког грешника без могућности искупљења греха.

Наиме, сви знамо за ону стару изреку: Од Светог Илије сунце све милије, што значи да се лето ближи крају. Пошто овај дан пада почетком августа, обично је то најсушнији период у години и није неуобичајно да управо на Илиндан севају муње и чује се грмљавина.

Православни хришћани верују да се Свети Илија вози пламеним колима и зато се кад грми каже да то тутње коњи Илијини.

Он је тај који одређује где ће и кад падати киша, кад ће да буде суша. Овај светац доноси олују и непогоду, одлучује кад пуцају громови, ударају муње.

Мисли се да тада он гађа ђавола, јер народ тврди да свако место које је муњом погодио Илија означава и место где стоји ђаво.

Прича се да Илија заборави кад је његов дан, па сваке године пита своју сестру Огњену Марију, а она га слаже да је празник већ прошао да Илија не би гормовима и муњама многе штете нанео. Зато се, кад грми на овај дан, каже: "Присетио се Илија".

Због тога благу кишу на Илиндан (најсушнији дан у години) можемо сматрати само благословом.

Обичаји на Илиндан

Мед који се вади на Илиндан служио је као лек, па ако знате неког пчелара, обавезно га данас узмите. Народ верује да мајке њиме треба да намажу децу по образима како би била здрава.

Свети Илија Громовник се слави као крсна слава, али се не кува жито, управо јер се сматра да је и данас овај светитељ жив.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas