Захвалност није само леп манир, него веома важна карактерна особина

Захвалност је концепт високог нивоа који мала деца тешко разумеју, јер су природно фокусирана на себе у раним фазама развоја. Али, ако деца расту са захвалношц́у, боље ће разумети потребе и осец́ања других.
Првих пет година живота вашег детета су одлична прилика да им помогнете да развију вештине које ће им касније служити да буду срећнија. Истраживања показују да су захвални људи обично оптимистичнији, мање депресивни и под стресом. Дакле, када учимо нашу децу да цене оно што имају и шта други раде за њих, помажемо им да постану срец́није и здравије одрасле особе,преноси „Фирсттхингсфирст“.
А како да то урадимо?
1. Научите их да кажу хвала људима који раде ствари за њих. То може бити конобар у ресторану, брат или сестра који им помаже да покупе играчке или пријатељ који им даје рођендански поклон.
2. Реците својој деци зашто сте ви захвални на њима. Будите конкретни када својој деци дате до знања да су посебна и вољена. На пример, можете да кажете следеће: „Ценим начин на који помажеш свом брату да веже ципеле“. То ће их научии да следе ваш пример и исте ствари говоре другим људима касније у животу.
3. Разговарајте о стварима на којима сте захвални. Ово се може учинити на много начина, од изговарања благослова пре вечере до вођења дневника породичне захвалности.
Увек им указујте на примере деце мање срећне од њих и стављајте им до знања колико су љубав породице, здравље и могућност остваривања основних егзистенцијалних потреба важни.
4. Подржите добротворни догађај или организацију. Било да донирате одец́у или играчке, учествујете у акцији спремања хране за бескућнике или храните животиње са улице, разговарајте са децом о томе шта ти поступци значе онима којима су намењени.
Учите их да је давање најлепши облик примања.
5. Будите доследни. Као и све вештине, захвалност се не учи у једној лекцији; дете учи оно што види, а не оно што му се говори.
(Она.рс)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ