Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
цвеће

Прелепа краљица пролећа: Ево шта све треба да знате о МАГНОЛИЈИ

Име је добила по Пјеру Магнолу, кога је Луј XИВ послао у свет да скупља најлепше биљке за версајски врт

1652631799_magnolija.jpg
Фото ПИxабаy
Oglas

Магнолија воли свеже шумске терене јер је по природном окружењу шумска биљка. Није пожељно садити је са осталим биљкама у скупини.

Прочитајте још: Цвет звани МИЛИОН ЗВОНЧИЋА: Трпи јако сунце, лако је за одржавање и обожава ОВУ јефтину прихрану

Треба јој простора, па је због тога садите самостално или на довољној удаљености од осталих биљака како би имала места да расте, да се развија и коначно процвета у пуном пролећном сјају.

Април је право време за сађење ове биљке, а најбоље их је поставити на сунцу или терену који је у благој сенци, на местима заштићеним од јаког мраза и ветра. Биљку треба садити плитко јер се корен закорењује у површинском слоју тла, и немојте је окопавати да не бисте повредили корен.

ПОРЕКЛО

Мада је у нашем крају најчешћа она са љубичастим цветом, беличасте унутрашњости, магнолија има чак 210 врста. Потиче из Северне Америке и источне Азије, а у европским вртовима је присутна одавно. Наиме, у пролеће 1740. године у француски град Нант стигла је посебна пошиљка, право из Америке. Била је то велика магнолија, биљка у Европи тог доба готово непозната. Име је добила по Пјеру Магнолу, кога је Луј XИВ послао у свет да скупља најлепше биљке за версајски врт.

Магнолија може да живи више од 100 годинаНа планети постоји најмање 95 милиона година, а будући да се појавила пре пчела, полако је мењала своје цвеће како би пчелама постала атрактивнија

ОРЕЗИВАЊЕ

Магнолија се не сме орезивати у јесен или зиму, већ се то ради одмах после првог таласа цветања - у пролеће. Никада немојте уклањати више од једне трећине магнолије. Орезивање је велики стрес за биљку, па је после тога подложна болестима и штеточинама. Ако уочите оштећене, болесне или суве гране, немојте оклевати да их уклоните у било које доба године.

Прочитајте још: ЖУТА ТРАКА решава ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ који мучи све биљке: Вежите је у башти и уживајте у резултатима

РАЗМНОЖАВАЊЕ

По многима најлепша врста дрвећа и грмља размножава се резницама, семеном или калемљењем. Магнолија цвета од априла до јуна, а прво цвеће се развија седам година после садње. Главни опрашивачи магнолије су пчеле и бубе. Оне немају нектар. Уместо тога имају пелуд обогаћен протеинима, које пчеле користе као храну

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas