Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

НИСТЕ ЗАКАСНИЛИ: Ово поврће можете посадити и у јуну - очекујте леп род током лета и почетком јесени

Јун доноси стабилније температуре, више сунчаних сати и боље услове за клијање. Код појединих врста поврћа управо је то предност, јер им топло земљиште омогућава бржи старт и снажнији раст.

1780910660_Depositphotos_152762548_S.jpg
Фото: Депосит/ санддебеаутхеил
Oglas

Иако многи мисле да је почетак лета већ касно за сетву, јун заправо може да буде веома захвалан месец за баштоване. Земља је довољно загрејана, дани су дуги, а биљке које воле топлоту у оваквим условима често ничу брже него током хладнијег пролећа.

Зато, ако нисте стигли да на време средите башту или желите да попуните празна места у леји, још увек има култура које можете да посејете и очекујете леп род током лета и почетком јесени.

Топла земља помаже биљкама

Јун доноси стабилније температуре, више сунчаних сати и боље услове за клијање. Код појединих врста поврћа управо је то предност, јер им топло земљиште омогућава бржи старт и снажнији раст.

Важно је само изабрати врсте које добро подносе летње услове, редовно их заливати и не дозволити да се земља потпуно исуши, нарочито у данима када су температуре високе.

Шаргарепа

Шаргарепа може да се сеје и почетком јуна, посебно ако одаберете ситније или ране сорте које брже стижу за вађење. Најбоље успева у растреситој земљи, без каменчића и тврдих грудви, јер јој је за правилан развој корена потребан простор.

Семе се сеје плитко, а када биљке никну, потребно их је проредити како би свака имала довољно места. Земљиште треба одржавати умерено влажним, јер суша може да успори раст и утиче на квалитет корена.

Краставац

Краставци воле сунце и топлоту, па јун за њих није закаснели термин. Могу се сејати директно у земљу, а уз довољно воде и простора врло брзо напредују.

Ако сејете сорте које се пењу, најбоље је да им обезбедите мрежу или ослонац. Тако ће биљка бити уреднија, плодови чистији, а берба лакша.

Боранија

Боранија је једна од захвалнијих култура за летњу сетву. Не тражи компликовану негу, а прве махуне могу да се беру већ за око два месеца.

Најважније је да има довољно сунца и редовно заливање, нарочито док цвета и формира плодове. Што се чешће бере, биљка ће стварати више нових махуна.

Ротквице

За оне који желе брзе резултате, ротквице су одличан избор. Њима не треба много времена од сетве до бербе, па се први плодови могу очекивати за мање од месец дана.

Семе се сеје плитко, а земља треба да буде равномерно влажна. Ако ротквица нема довољно воде, може да постане дрвенаста, превише љута и мање пријатна за јело.

Цвекла

Цвекла је практична јер се могу користити и корен и млади листови. Може да се сеје током јуна, а уз редовно заливање формира сочне и укусне плодове.

Млади листови могу се додавати у салате или кувана јела, док се корен користи за салате, зимницу и разна домаћа јела.

Блитва

Блитва је прави избор за оне који желе поврће које дуго траје у башти. Добро подноси топлоту, отпорна је и може да даје листове све до јесени.

Предност блитве је у томе што се не бере цела биљка одједном. Листови се могу скидати постепено, како пристижу, па једна леја може дуго да буде корисна.

Тиквице

Тиквице спадају у најродније летње културе и често је довољно посадити неколико биљака да породица током сезоне има стално свеже плодове.

Сеју се директно у земљу, али им треба оставити довољно простора јер се брзо шире. Најукусније су када се беру младе, док су још мекане и нежне.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas