Previše otvorenosti može biti štetno za vas, tvrde psiholozi

Deljenje vrednosti, misli i osećanja s prijateljima je dobro i poželjno, ali previše otvorenosti može biti štetno za svakog čoveka, pa i za vas. Ovde se uopšte ne radi o zatvaranju sebe od sveta ili izbegavanju komunikacije, već o stvaranju zdravih granica i vrednovanju svog ličnog prostora.
Prema psiholozima, 5 informacija treba čuvati u tajnosti kako biste održali svoju harmoniju i dobili poštovanje drugih.
1. Vaše najdublje sumnje
Svako od nas ima trenutke neizvesnosti, ali ne bi trebalo da ih delimo sa svima. Otkrivajući svoje slabosti pogrešnim ljudima, rizikujemo da postanemo lak plen za manipulatore. Vaše sumnje se mogu shvatiti kao znak ranjivosti, čak i ako je to daleko od istine. Mnogo je mudrije podeliti ih sa nekim kome zaista verujete ili sami raditi na njima.
Savet: Radite na samoprihvatanju. Zanimljiv paradoks je da prihvatanjem sebe takvi kakvi jeste možete da se promenite.
2. Greške iz prošlosti
Greške iz prošlosti su lekcije, a ne stigma koju treba nositi na grudima. Stalno pominjanje vaših grešaka može dovesti do nepotrebnih osuda i presuda. Na primer, jedan biznismen je jednom rekao svojim kolegama o svojoj velikoj grešci u karijeri i umesto divljenja njegovom poštenju dobio je nepoverenje. To ne znači skrivanje prošlosti, ali je važno odabrati pravi trenutak i publiku.
Savet: Zamislite svoje greške kao stepenice ka rastu, a ne kao teret. Sigmund Frojd je jednom rekao: "Kada se osvrnete, godine borbe izgledaju najlepše."
3. Vaši najdraži snovi
Snovi su krhka stvorenja. Zahtevaju pažnju, brigu i ponekad tišinu. Delite ih samo sa onima koji će vas podržati, a ne sa onima koji bi vam uništili veru u snove. Negativne povratne informacije ili nesporazumi mogu potkopati vaše samopouzdanje i usporiti vaš napredak.
Savet: Budite selektivni. Držite svoje snove pri srcu i otkrivajte ih samo onima koji dele vaš entuzijazam.
4. Stanje u vašem novčaniku
Novac je suptilna i delikatna tema. Otvoreno iznošenje vaše finansijske situacije može dovesti do ljubomore, takmičenja ili čak manipulacije. Kako je primetio psiholog Danijel Kaneman, percepcija novca je često iskrivljena, a to može izazvati sukobe.
Savet: Zadržite svoje finansije za sebe osim ako o njima ne razgovarate s poverljivim savetnikom ili voljenim osobama zarad planiranja.
5. Vaše lične pritužbe
Ogorčenost je otrov koji držimo u sebi. Stalno razgovaranje o tome sa drugima može se pretvoriti u tračeve ili izazvati nove sukobe. Mnogo je korisnije raditi na opraštanju nego se zadržavati na prošlosti.
Savet: Rešite sukobe sa uključenim stranama ili otpustite pritužbe kroz unutrašnji rad. Kako mudrost kaže: "Opraštanje je ključ koji vas oslobađa od katanca gorčine."
(Sensa)
BONUS VIDEO